W marcu br. zanotowano spadek rezerwacji z polskich regionalnych lotnisk o 86 proc. z powodu wprowadzonego zakazu lotów międzynarodowych. Choć linie lotnicze rozpoczęły realizację połączeń po zniesieniu restrykcji, to w wakacje regionalne lotniska nie przybliżyły się do zeszłorocznego poziomu pasażerów. Liczba rezerwacji była mniejsza aż o 62 proc., jak wyliczyli eksperci eSky. We wrześniu i październiku sytuacja nie uległa poprawie, a spadki się pogłębiły.
Na początku tego tygodnia informowaliśmy, że z dwóch polskich lotnisk na koniec listopada nie odbywają się żadne loty. Lotniska w Łodzi i Bydgoszczy w tym momencie nie obsługują żadnych samolotów rejsowych. W innych portach nie jest dużo lepiej – czasem są to 2-3 połączenia w tygodniu, jak w przypadku lotnisk w Szymanach i Lublinie.
Mimo braku połączeń do grudnia, rzeczniczka łódzkiego lotniska Wioletta Gnacikowska zapewniła, że do tej pory udało się utrzymać pełne zatrudnienie załogi pracującej na lotnisku. – Podchodzimy do tego spokojnie, bo wiosenna przerwa w lotach trwała 108 dni – zaznaczyła.
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w Poznaniu, gdzie, jak informuje Wyborcza.pl, konieczne były zwolnienia. Do października zatrudnienie zmniejszyło się tam o 16 proc., w najgorszym wypadku ma ono wynieść nawet 40 proc. Lotnisko szacuje, że do końca roku odnotuje straty rzędu 35-40 mln zł.
Artur Tomasik, prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych i lotniska Katowice Airport, nie ukrywa, że niektóre lotniska mogą nie przetrwać pandemii.
– Pamiętajmy, że przed pandemią na 13 funkcjonujących w Polsce lotnisk regionalnych zaledwie pięć było rentownych. Pozostałe przynosiły straty, które pokrywali akcjonariusze wychodzący ze słusznego założenia, że funkcjonowanie portu lotniczego ma istotne znaczenie dla konkurencyjności regionu, poprawia jego skomunikowanie ze światem i pozytywnie wpływa na rozwój gospodarczy. Obecnie nie wiadomo, czy w przyszłym roku wszyscy właściciele lotnisk, które już przed pandemią były nierentowne, zdecydują się na ich utrzymywanie – powiedział Tomasik dla portalu Wyborcza.pl.
Źródło: eSky.pl, Wyborcza.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS