A A+ A++

Włodarze apelują do rządu o ratunek.

***

Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) wystosowało apel do premiera Donalda Tuska i ministra finansów Andrzeja Domańskiego o natychmiastowe wsparcie finansowe dla miast i gmin w 2024 roku. GZM wskazuje, że obecny system finansowania jest niewydolny i zagraża stabilności finansowej naszych miejscowości.

W apelu podkreślono, że choć zmiany systemowe są planowane na 2025 rok, to już teraz wiele miast i gmin boryka się z brakiem środków na realizację podstawowych zadań. Brak interwencji rządu może doprowadzić do konieczności wdrożenia drastycznych programów naprawczych, wstrzymania inwestycji i negatywnych skutków dla gospodarki.

Apel GZM przywołuje raport Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, który wskazuje na „kompletną destrukcję poprzedniego systemu dochodów” i przejście na „doraźne ‘ręczne sterowanie’ nimi przez Ministerstwo Finansów”. Raport Najwyższej Izby Kontroli potwierdza te wnioski, wskazując na dyskryminację dużych miast, nierówne traktowanie samorządów i uzależnienie ich finansów od decyzji rządu.

GZM apeluje o uzupełnienie dochodów bieżących miast i gmin w 2024 roku, aby umożliwić im przetrwanie do czasu wprowadzenia nowych rozwiązań systemowych. Samorządowcy podkreślają, że stabilność finansowa naszych miejscowości jest kluczowa dla rozwoju całego kraju.

Główne postulaty:

Niewydolność obecnego systemu finansowania: Obecny system nie zapewnia wystarczających środków na realizację zadań w miastach i gminach.
Ryzyko utraty płynności finansowej: Brak interwencji rządu może doprowadzić do konieczności wdrożenia programów naprawczych i wstrzymania inwestycji w naszych miejscowościach.
Negatywne skutki dla gospodarki: Problemy finansowe miast i gmin mogą mieć negatywny wpływ na całą gospodarkę.
Potrzeba pilnej interwencji: GZM apeluje o natychmiastowe uzupełnienie dochodów bieżących miast i gmin w 2024 roku.
Apel GZM jest wyrazem rosnącego niezadowolenia samorządów z obecnego systemu finansowania. Czy rząd odpowie na ten apel i zapewni naszym miejscowościom niezbędne wsparcie? Czas pokaże.

Pełna treść apelu poniżej, pod blokiem inf. red.

***

Chodziło o nasze zdrowie i życie: „Czas próby. Część trzecia”.

Po kliknięciu otworzy się strona z filmem. Tam wystarczy kliknąć „odtwórz film”.

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Samorządowcy apelują do rządu o ratunek:

Pan Donald Tusk
Prezes Rady Ministrów

Pan Andrzej Domański
Minister Finansów

Z uwagą śledząc postęp prac na zmianą systemu finansowania samorządów, Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii apeluje o doraźne uzupełnienie finansów JST w 2024 roku. Zmiany systemowe zaczną obowiązywać najwcześniej od 2025 roku. Tymczasem w bieżącym roku budżetowym samorządom brakuje środków na realizację zadań.

Brak uzupełnienia środków w bieżącym roku budżetowym postawi wiele miast przed koniecznością podjęcia radykalnych działań z wdrożeniem programów naprawczych włącznie. Oznacza to zatrzymanie procesów inwestycyjnych i rezygnację z rozpoczynania kolejnych, co w kluczowym momencie bieżącej perspektywy finansowej może przynieść katastrofalne skutki dla gospodarki i budżetu państwa w kolejnych latach.

W raporcie Śląskiego Związku Gmin i Powiatów stwierdzono:
Od 2022 roku zaczął obowiązywać nowy, istotnie zmieniony system dochodów JST, wprowadzony w pośpiechu, pod presją strat JST w dochodach bieżących, będących konsekwencją doraźnych zmian systemu PIT w latach 2019-2023 r. Zmiana systemu miała być „wsparciem” dla samorządów ze względu na trwałe odebranie im, na skutek polityki fiskalnej państwa, znaczącej części dochodów bieżących (z PIT), będących głównym źródłem finansowania przez nie usług publicznych. W efekcie ww. zmian JST w 2023 r. znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji, dotyczącej utraty znaczącej części dochodów bieżących, skutkującej zagrożeniem utraty płynności finansowej głównie w grupie gmin miejskich, miast na prawach powiatu i części gmin miejsko-wiejskich. Organizacje samorządowe wskazywały na to zagrożenie już w końcu 2022 roku. Z obecnego obrazu sytuacji wynika kompletna destrukcja poprzedniego systemu dochodów JST i przejście na doraźne „ręczne sterowanie” nimi przez MF.

Powyższe potwierdziła Najwyższa Izba Kontroli w Raporcie: „Wsparcie finansowe samorządów przez państwo w okresie reform podatkowych i odbudowy gospodarki po epidemii COVID-19”:
Dyskryminacja dużych miast przy podziale środków przez rząd, nierówne traktowanie samorządów oraz coraz większe uzależnienie ich finansów od decyzji rządu – to główne wnioski płynące z kontroli dotyczącej wsparcia finansowego samorządów. Najważniejszą przyczyną spadku dochodów własnych samorządów był spadek dochodów z tytułu PIT w wyniku wprowadzenia programu Polski Ład. Samorządom nie zrekompensowano jednak utraty tych dochodów w żaden trwały sposób. Zamiast tego wprowadzano co roku coraz to nowe rozwiązania, w dodatku już w trakcie wykonywania budżetów, uzupełniając jednorazowo ubytki, ale umożliwiając tym samym realizacje minimum zadań obligatoryjnych. NIK zwraca również uwagę, że dochody własne samorządów były w coraz większym stopniu zastępowane dochodami transferowymi. Bardzo często miały one uznaniowy charakter i trafiały do tych grup samorządów, które z różnych względów były preferowane przez organy administracji rządowej.

Skutek zmian wprowadzonych przez poprzedni rząd jest taki, że wiele samorządów również w tym roku ma problemy z realizacją swoich budżetów i nie może czekać na zmianę systemu finansowania do 2025 roku. Zwracamy się więc z apelem o uzupełnienie dochodów bieżących w roku 2024, tak aby wszyscy, bez przeszkód mogli doczekać nowych rozwiązań systemowych dotyczących dochodów JST.

Fot. KAW

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPo wyborach KE będzie kontynuowała wiele tematów
Następny artykułKsięża: Zmiany dotyczące szkolnych zajęć religii dyskryminują wierzących. Chcą zasypać MEN mailami