Frekwencja podczas trzynastej edycji Narodowego Czytania, tak w polkowickiej bibliotece, jak i w Szkole Podstawowej nr 4, wskazuje na to, że literatura polkowiczanom na pewno nie jest obca. W tym roku w całej Polsce, jak i w wielu miejscach na świecie odczytano „Kordiana” Juliusza Słowackiego.
Uczestników tegorocznej edycji Narodowego Czytania wspierał znany polski aktor filmowy, dubbingowy i teatralny, lektor oraz reżyser polskiego dubbingu – Jarosław Boberek, który zapewniał przed rozpoczęciem czytania w polkowickiej bibliotece: „Zrobię, co w mojej mocy.
„Narodowe Czytanie” zapoczątkował prezydent Polski w 2012 roku. Od tamtej pory, w pierwszą sobotę września, chętni spotykają się, by odczytać wspólnie wybraną pozycję z kanonu polskiej literatury. W tym roku, nie tylko w Polsce, ale też w ponad 60 krajach na całym świecie, w tym m.in. Nowej Zelandii, Chile, Chinach, a nawet w Rosji odczytano „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Mapę wszystkich miejsc, gdzie w tym roku wzięto udział w akcji, można znaleźć na stronie prezydent.pl. Na tej mapie nie zabrakło Polkowic.
– To bardzo miło, że mimo wielu obowiązków, które mamy wszyscy w sobotnie poranki, wielu mieszkańców poświęciło czas, aby przyjść tutaj i wspólnie z nami poczytać – mówi burmistrz Wiesław Wabik, który w polkowickiej bibliotece odczytał rolę Astarota.
Zainteresowanie „Narodowym Czytaniem” wśród polkowiczan przerosło oczekiwania organizatorów. W polkowickiej biblioteki zabrakło miejsc siedzących.
– Sala pęka w szwach. Nie spodziewaliśmy się takiej frekwencji. Bardzo się cieszę, że jest nas więcej. Krzesełka zawsze można dostawić. Myślę, że będzie się nam dobrze i przyjemnie czytało – mówi Katarzyna Mich-Rutkowska, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Polkowicach.
O ile biblioteka w „Narodowym Czytaniu” bierze udział od samego początku, a więc po raz trzynasty, tak po raz drugi do akcji włączyła się Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marii Skłodowskiej-Curie. Tu jednak formuła była nieco inna, bo skoncentrowano się na najmłodszych odbiorcach lektury.
– Każdy zgłębia literaturę na swój własny, wyjątkowy sposób. W naszej szkolnej wersji narodowego wydarzenia będziemy czytać jedynie fragmenty utworów, w strojach z epoki. Dla najmłodszych uczestników, których „Kordian” raczej nie porwie, przygotowaliśmy atrakcje przybliżające postać Juliusza Słowackiego – mówi Mariola Król, dyrektor SP4.
W „czwórce” do czytania „Kordiana” zaangażowano oczywiście uczniów.
– Dzięki temu możemy poznać literaturę, która już nie obowiązuje w szkole – mówi Daria Mazurkiewicz, klasa VII B SP 4
– Mam tremę, ale nie taką dużą. Przygotowałam się i mam nadzieję, że dobrze to wyjdzie – mówi Lena Kostek, VI c SP4, która czytała po raz pierwszy.
Podczas pierwszej odsłony czytano fragmenty „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano natomiast takie lektury, jak „Wesele”, „Lalka”, „Quo Vadis” czy „Przedwiośnie”. W ubiegłym roku narodową lekturą było „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS