A A+ A++

Ponad 500 osób, m.in. profesorowie medycyny, medyczni konsultanci krajowi i wojewódzcy, poparło deklarację wprowadzenia opłaty prozdrowotnej.

Jak informowaliśmy, rząd od 1 kwietnia planuje wprowadzić tzw. podatek od cukru, a uzyskane w ten sposób pieniądze w całości przeznaczyć na profilaktykę i leczenie chorych na cukrzycę. Deklarację podpisał m.in. dr Wojciech Przybylski, świętokrzyski wojewódzki konsultant w ds. zdrowia publicznego.

– Zdecydowanie popieram pomysł wprowadzenia podatku na napoje, w których zawarty jest cukier. Te napoje kupowane są w dużych ilościach zwłaszcza przez dzieci i młodzież. Cukier jest bardzo niebezpieczny. Szybko przenika do krwi, a następnie szybko odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej. To prowadzi do nadwagi i otyłości, która z kolei ma wpływ na powstanie np. cukrzycy – mówi dr Wojciech Przybylski.

W ciągu ostatnich 10 lat, aż o 12 kg rocznie wzrosła przeciętna ilość cukru spożywanego przez jednego mieszkańca Polski. Dlatego dr Wojciech Przybylski ma nadzieję, że po wprowadzeniu opłaty prozdrowotnej, wzorem np. Stanów Zjednoczonych, w naszym kraju także zmaleje spożycie cukru.

Nowe rozwiązanie zakłada opłatę 50 gr za każdy litr słodkiego napoju i 5 gr za każdy dodatkowy gram cukru, przy przekroczeniu 5 gramów na 100 ml napoju. Z opłat całkowicie zwolnione mają być napoje będące wyrobami medycznymi, zarejestrowane suplementy diety, żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, preparaty do początkowego żywienia niemowląt i wyroby akcyzowe.

DEKLARACJA POPARCIA DLA OPŁATY PROZDROWOTNEJ

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzed nami kolejny turniej młodych strażaków
Następny artykułĆwierćfinał Mistrzostw Polski Juniorek. Łaskovia poznała rywali.