A A+ A++

Gościem po 8. w piątek (16 lipca) był dr Maciej Onasz – politolog z UŁ. Rozmawialiśmy o ostatnich decyzjach TSUE i Trybunału Konstytucyjnego, o powrocie posłów do klubu Zjednoczonej Prawicy oraz o tym, czy w Nowej Lewicy dojdzie do zmian kierownictwa.

Trybunał Konstytucyjny kontra Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Z jednej strony wyrok TK, który stwierdził, że zawieszenie przez TSUE przepisów dotyczących organizacji sądownictwa w Polsce jest działaniem poza kompetencjami przyznanymi Unii Europejskiej. Tego samego dnia TSUE stwierdził, że Polska musi zawiesić działalność izby dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Jak ten spór się zakończy?

– Nie chciałbym oceniać tego sporu jeśli chodzi o kwestie prawne. Wolę to zostawić prawnikom. Niewątpliwie mamy pogłębiający się chaos prawny, co na dłuższą metę będzie szkodziło różnym formom działalności w naszym kraju. Będziemy mogli spodziewać się również pewnych konsekwencji gospodarczych. Jako że taka niepewność prawna nie budzi zaufania do współpracy – ocenia gość Radia Łódź. 

Posłuchaj rozmowy i dowiedz się więcej:

Z jednej strony Sebastian Kaleta mówi: “Ważny wyrok, który broni suwerenności Polski wobec bezprawnej uzurpacji organów UE”, z drugiej strony Borys Budka: “To, co się dzieje w TK ma charakter wyłącznie polityczny”. Jego zdaniem orzeczenie TK dot. TSUE nic nie zmienia, ponieważ Polska ma obowiązek stosowania przepisów. 

– Te obie wypowiedzi dosyć dobrze pokazują stanowiska poszczególnych bloków po obu stronach barykady. Pokazują, do których części elektoratu przekaz jest kierowany. Niewątpliwie mamy w Polsce część elektoratu, która, nie odrzucając naszego członkostwa w UE, opowiada się za wizją budowy mocnej Europy w oparciu o państwa narodowe. Tutaj pojawiają się zawsze takie hasła, jak: niepodległość, suwerenność, narzucanie czegoś. Jest to dosyć spójna konstrukcja, jeżeli chodzi o narrację. Wokół pewnego poczucia strachu, zagrożenia, elementów niezrozumienia PiS próbuje budować poparcie dla swojej formacji, czy też utwardzać poparcie w elektoracie. Z drugiej strony, jeżeli spojrzymy na KO, mamy do czynienia z postawami odmiennymi. One mogą mieć często charakter wtórny, są odpowiedzią na działania PiS. Kto może na tym więcej zyskać? Na chwilę obecną wydaje się, że PiS dąży do sprawienia wrażenia chaosu wśród wyborców, wzmocnienia poczucia zagrożenia, które ma skłonić do nakierowania się na aktualną władzę – wyjaśnia dr Maciej Onasz.

WCZEŚNIEJSZE ROZMOWY DNIA ZNAJDZIESZ W ARCHIWUM
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł16-latek po operacji. Jakie efekty?
Następny artykułBenzyna po 8 zł, a tona węgla droższa o 100 zł? “Polska nie ma planu łagodzenia skutków tej rewolucji”