A A+ A++

Pewność siebie słychać najpierw w głosie. To on często decyduje o naszym postrzeganiu siebie i czy nie czujemy się wykluczeni. O tym, jak ważne jest, by nasz głos brzmiał dobrze i dlaczego u osób z niedosłuchem jest on drżący i niepewny mówi dr n. med. Karol Myszel, specjalista audiologii i foniatrii, członek Polskiego Towarzystwa Otolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi.

Politykazdrowotna.com: Osoby, które mają zaburzenia słuchu mają zmieniony głos i nie słyszą go tak jak powinny.

Dr n. med. Karol Myszel: To prawda. Abyśmy prawidłowo mówili, aby nasz głos był zdrowy, potrzebny jest nam dobry słuch. W skrócie można powiedzieć, że mówimy tak, jak słyszymy. Udowodnione jest, że osoby, które nie dosłyszą, mają problemy z głosem. Mówiliśmy o tym podczas tegorocznego Kongresu UCHO 2024. 

Jakie jeszcze aspekty związane z głosem były poruszane w trakcie tej konferencji?

Ta wielodyscyplinarna konferencja ma to do siebie, że poruszamy wiele aspektów w kontekście zaburzeń głosu. Była mowa o tym, jak rozwijają się dzieci niedosłyszące, jakiego typu zaburzenia w ogólnym rozwoju i w rozwoju mowy powoduje niedosłuch, co uzmysławia nam, że słuch dla naszego głosu ma ogromny znaczenie.

Myślę, że kiedy mówimy mocnym głosem, nad którym świetnie panujemy, to też czujemy się pewnie i wpływa to na nasze zdrowie psychiczne.

Zdecydowanie tak. Też zostało udowodnione wieloma badaniami, że pacjenci, którzy mają problemy ze słuchem, a przez to rozwijają pewne problemy z mową, mają trudności w komunikacji społecznej, w codziennym życiu. Czasami są to osoby, które cierpią nawet z powodu wycofania społecznego, ponieważ zarówno sam niedosłuch, jak i zaburzenia głosu są w ich percepcji czymś, co je stygmatyzuje i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Na szczęście metody leczenia i profilaktyki, które dzisiaj mamy do zaoferowania pacjentom m.in. w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie czy też w Medincusie, mogą tym problemom zapobiec.

Pan prowadzi badania nad głosem osób, które cierpią z powodu niedosłuchu. Na czym one polegają?

Dotyczą zaburzeń głosu pacjentów, którzy cierpią na częściową utratę słuchu, która w naszym klinicznym języku nazywane jest częściową głuchotą. Mówimy o sytuacji, gdy pacjent świetnie słyszy w zakresie niskich częstotliwości, czyli dźwięków niskich, buczących, a zdecydowanie gorzej słyszy dźwięki wysokie np. piski.  Moje badania dotyczą tego, w jaki sposób zmienia się głos tych pacjentów w czasie, kiedy już ten niedosłuch występuje.

Jakie praktyczne wnioski dla osób, które na co dzień zajmują się osobami, które niedosłyszą płyną z konferencji, na której jesteśmy?

Świadomość tego, że zaburzenia głosu towarzyszą niedosłuchom może być dla nas dodatkowym argumentem stosowanym w praktyce klinicznej w komunikacji z pacjentem. Zyskujemy argument, żeby zachęcać pacjentów do leczenia niedosłuchów. Zdarza się, że pacjenci nie chcą się poddać terapiom bądź opóźniają np. zastosowanie aparatów słuchowych lub implantów ślimakowych. Powiedzenie im, że poprawa słuchu będzie wpływała również na poprawę ich głosu, jest dla nas dodatkowym argumentem w zachęceniu do terapii. Również dla nas klinicystów badania głosu są istotnym narzędziem, które może być dodatkowym miernikiem postępu w terapii. Jeżeli mamy pacjenta przed implantacją ślimakową, który gorzej mówi, i po jakimś czasie od zastosowania implantu jego słuch, a potem też mowa się poprawiają, widzimy postęp terapii.

Rzadko wspomina się o tym, że głos staje się lepszy, kiedy poprawia się słuch.

Na tym polega cały sukces łączonych terapii, że w momencie, kiedy pacjent zaczyna lepiej słyszeć dzięki aparatowi słuchowemu, operacji lub dzięki zastosowaniu implantu ślimakowego, lepiej mówi. Poprawiają się parametry głosu. Staje się bardziej czysty, mniej chrypliwy. Słysząc go, można nad nim panować. Aby dobrze mówić, musimy dobrze słyszeć.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDzielnicowi przypominają o bezpieczeństwie w drodze do szkoły w Sosnowcu
Następny artykułBiblioteka Sosnowiec zaprasza na warsztaty odkrywania radości z nicnierobienia