A A+ A++

Dr Iwona Brandys podczas prelekcji o jaworznickiej architekturze (fot. Muzeum Miasta Jaworzna)

Iwona Brandys to historyk sztuki, dr nauk humanistycznych, kuratorka i edukatorka, kustosz w Muzeum Miasta Jaworzna.

– Wykład dotyczył wybranych aspektów sztuki i architektury z terenu Jaworzna, tym razem skupiłam się na sylwetkach twórców, które rozpoznałam i opisałam lub jestem w trakcie opisywania – relacjonuje dr Brandys. – Tematykę tę upowszechniam m. in. na lekcjach muzealnych, w wystawach, podczas spacerów historycznych i na konferencjach naukowych. Przedstawiony materiał dotyczył tej sfery mojej działalności jaką wykonuję w ramach badań nad regionalnym aspektem historii sztuki, bo naukowo zajmuję się również krytyką artystyczną i historią polskiej scenografii.

Dr Iwona Brandys, prelekcja o jaworznickiej architekturze (fot. Muzeum Miasta Jaworzna)

Z powodzeniem realizuję również swój pierwszy zawód plastyka o specjalizacji wystawienniczej i fotograficzno – dokumentalnej. To plastyczne przygotowanie bardzo dobrze korelują z zadaniami kuratorki i naukowczyni. Moje studia nad regionem trwają już od ponad 20 lat, a Jaworzno jest główną orbitą wokół której cały czas krążę. Udało mi się już wyeksponować kilka aspektów naszego lokalnego dziedzictwa, stąd cykl wystaw: Skarby miasta. Skarby regionu. W ramach tego cyklu powstał Jaworznicki spacerownik architektoniczny, którego pierwszą część zaprezentowałam w formie wystawy plenerowej przed Muzeum Miasta Jaworzna, wykład był kontynuacją tej tematyki.

Dr Iwona Brandys, prelekcja o jaworznickiej architekturze (fot. Muzeum Miasta Jaworzna)

Na spotkaniu przedstawiłam materiał, który nie jest jeszcze opublikowany, co czyni go niemal unikatowym. Pierwszy raz zaprezentowałam w Jaworznie projekt niedokończonego Domu Legionów, którego budowę rozpoczęto na jaworznickim rynku w 1929 roku. Spośród licznych ważnych obiektów i twórców omówiłam też postać autora rozbudowy kościoła w Jeleniu – Stanisława Filipkiewicza, a także Ludwika Mikołaja Grabińskiego budowniczego tej kaplicy i jego architektoniczne inspiracje. Warto wiedzieć że kruchta kościoła w Jeleniu jest najstarszą zachowaną przestrzenią kościelną w Jaworznie.

Dr Iwona Brandys, prelekcja o jaworznickiej architekturze (fot. Muzeum Miasta Jaworzna)

Istotne jest również dla mnie, aby odkłamać obiegowe opinie, które narosły wokół niektórych obiektów, często utrwalane w sieci. Okazuje się też, że kiedy poznamy np. projektantów budynku naszego Urzędu Miejskiego, ich dorobek artystyczny i idee architektoniczne, w ramach których tworzyli, to wówczas spojrzymy z zaciekawieniem na tę modernistyczną formę jaką zaproponowano dla Jaworzna.

Albo kiedy poznamy idę Miasta Ogrodów Ebenezera Howarda to docenimy wartość naszych starych kolonii robotniczych czy peerelowskich osiedli: Powale-Wschód i Podłęże.

W Jaworznie mamy kilka świetnych realizacji typowych dla poszukiwań stylu narodowego w architekturze sakralnej, jaki dokonywał się w okresie międzywojennym. Ich autorami byli czołowi twórcy z kręgu architektonicznego Krakowa. Można też prześledzić dwa różne w formie osiedla, Osiedle Stare i OTK, bo wybudowane według projektów dwóch innych w myśleniu projektowym architektów, choć opierających się z konieczności, na tej samej socrealistycznej idei. Szczęśliwie się stało, że nie doszło do wyburzenia zabytkowego centrum miasta – mowa tu o zabudowaniach rynku i jego okolic – jakie było planowane w latach siedemdziesiątych XX w. No cóż w Jaworznie nie mamy zamku, pałacu co nie oznacza, że nie mamy świetnych tematów do przedstawienia, takich w których jak w soczewce odbijają narodowe jak i międzynarodowe idee artystyczne.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRyan Reynolds nie tylko w Deadpool & Wolverine. Królestwo Planety Małp pnie się w rankingu
Następny artykułІгоря Гринкевича судитимуть за спробу підкупити керівництво ДБР за 500 тис. доларів