A A+ A++
W niedzielę 9 września odbyły się Dożynki Powiatu Ostródzkiego, które jak zawsze rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. w kościele pw. NP. NMP. Następnie korowód dożynkowy przeszedł ulicami miasta na plac pod budynkiem Starostwa Powiatowego w Ostródzie. Tam rozpoczęły się uroczystości.
Plac przed Starostwem Powiatowym w Ostródzie po raz dwudziesty drugi zgromadził rolników z całego powiatu, mieszkańców miasta, a także przedstawicieli różnych szczebli samorządowych. Powiatowe Święto Plonów zorganizowane 10 września już na stałe wpisało się w kalendarz najważniejszych wydarzeń obywających się w powiecie ostródzkim. Organizatorami XXII Dożynek Powiatu Ostródzkiego byli: Starostwo Powiatowe w Ostródzie oraz Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza w Olsztynie. Uroczystość dofinansowano ze środków Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Wydarzenie rozpoczęło się od dziękczynnej mszy dożynkowej sprawowanej w kościele pw. NP NMP w Ostródzie. Po mszy korowód dożynkowy przeszedł z kościoła na plac przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Ostródzie. Przybyłych gości przywitali gospodarze dożynek: Andrzej Wiczkowski Starosta Ostródzki oraz Zofia Stankiewicz jako Przewodnicząca Rady Powiatowej W-MIR w powiecie ostródzkim.
Zaszczytem starostów tegorocznych dożynek uhonorowano Annę i Marka Cichewicz – małżeństwo rolników z miejscowości Brzydowo (gm. Ostróda), specjalizującej się w produkcji roślinnej i zwierzęce.
Na terenie dożynek można było podziwiać stoiska m.in. z Gminy Miłomłyn, Morąg, Miłakowo, Ostróda, Łukta, Dąbrówno, Nadleśnictwa Stare Jabłonki, Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego a także – wielu instytucji i firm rolniczych. Ponadto, w ramach realizacji Kampanii „Zdrowe Lato” Samorząd Powiatu Ostródzkiego zakończył STREFĄ EKO cykliczną, letnią akcję. W trakcie uroczystości dożynkowych Bank Pekao S.A. przygotował „Piknik ze sztuką. Wystawa i plener malarski z żubrem”, podczas której można było podziwiać reprodukcję dzieł malarskich wybitnych polskich artystów. Dla najmłodszych uczestników wydarzenia czekały tam zabawy ze sztuką, gry oraz kreatywne animacje.

Stoiska swoim wystrojem oraz serwowanymi potrawami wabiły licznych uczestników dożynek. Przybyli goście mogli skosztować poczęstunku ufundowanego przez gospodarzy, a przygotowanych przez Centrum Dobrego Smaku. Firma „Perkoz” z Lichtajn zorganizowała transport wieńców z kościoła. Dekoracje sceny głównej oraz wystawę maszyn i ciągników rolniczych przygotowali przedstawiciele Zespołu Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Ostródzie.
Podczas Powiatowego Święta Plonów nie mogło zabraknąć organizacji konkursów i występów artystycznych. Tegoroczne wyniki konkursowe przedstawiają się następująco:

NAJPIĘKNIEJSZY WIENIEC DOŻYNKOWY POWIATU OSTRÓDZKIEGO 2023
  1. GMINA OSTRÓDA (Sołectwo Lipowo)
  2. GMINA MAŁDYTY (Sołectwo Budwity)
  3. GMINA MIŁOMŁYN
NAJCIEKAWSZE STOISKO WIEJSKIE 2023
  1. GMINA OSTRÓDA – KGW Złoty Kłos Szyldak
  2. GMINA MIŁOMŁYN – Stowarzyszenie na Rzecz Przyszłości Miłomłyn
  3.  GMINA MORĄG
W czasie kiedy komisje konkursowe wyłaniały zwycięzców, publiczność mogła na scenie podziwiać piękno polskiego folkloru. Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo” z Olsztyńskiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, w oryginalnych strojach ludowych odtwarzali polskie tańce, pieśni i obrzędy. W części artystycznej wystąpił Paweł Stawiński – muzyk, wokalista oraz pianista, uczestnik „X Factora” oraz „Mam Talent” zapraszając nas do swojego muzycznego świata i wraz z pięcioosobowym zespołem COVER BANDA umilił zakończenie XXII Dożynek Powiatu Ostródzkiego.

Podczas uroczystości dożynkowych obecni byli m.in.: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Gustaw Marek Brzezin, parlamentarzyści, burmistrzowie, wójtowie i samorządowcy z powiatu ostródzkiego. Uroczystość prowadzili Wioletta Rusinkowska oraz Karol Mioskowski.
Źródło: Powiat Ostródzki
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBudżet obywatelski wystartował. Od dzisiaj możecie głosować na projekty
Następny artykułNie wierzą, że to ona. Tak wygląda 10 lat później