A A+ A++

Łętowe. Mieszkańcy Łętowego świętowali powrót dożynek, które po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat odbyły się w tej miejscowości. Wydarzenie zgromadziło wielu uczestników i było okazją do przypomnienia dawnych tradycji.

W minioną niedzielę (1 września) w Łętowem odbyły się długo wyczekiwane dożynki, które po kilkudziesięciu latach przerwy znów zagościły w tej miejscowości. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 10:45, gdy uroczysty korowód dotarł do kościoła parafialnego. Uczestnicy, z wieńcem dożynkowym, złożyli hołd Matce Bożej Królowej Polski, dziękując za błogosławieństwa minionego roku. Podczas uroczystej Mszy świętej, którą celebrował proboszcz ks. Jan Potoplak MS, poświęcono wieniec dożynkowy, a zgromadzeni otrzymali specjalne błogosławieństwo.

Po nabożeństwie, mieszkańcy i goście przenieśli się na plac przy kościele, gdzie rozpoczęła się radosna biesiada. Dzieci mogły korzystać z przejażdżek bryczką konną oraz zjazdów na dmuchańcu.

Przygotowania do dożynek trwały wiele tygodni i były owocem zaangażowania całych rodzin, które z oddaniem dekorowały wozy, piekły domowe ciasta i przygotowywały regionalne potrawy. Oprawa muzyczna oraz organizacja wydarzenia zostały dopięte na ostatni guzik dzięki pracy społeczności Łętowego.

Zobacz również:

Sołtys wsi Zbigniew Florek w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie dożynek jako święta dziękczynienia za plony oraz błogosławieństwa. 

Przyszliśmy tutaj dziękować Panu Bogu za plony i zachowanie od nieszczęść. Jest to święto przede wszystkim rolników, ale myślę, że każdy z nas ma za co dziękować, pracując w ten lub inny sposób – by nie zabrakło nikomu chleba – powiedział.

Szczególne podziękowania skierowano do przedstawicieli gminy Mszana Dolna, przewodniczącej Rady Gminy Agnieszki Zawadzkiej i wicewójta Wacława Zonia, za ich obecność i wsparcie. Dożynki odwiedził również wójt Gminy Mszana Dolna, Mirosław Cichorz, wracający z pielgrzymki do Częstochowy.

Wydarzenie było możliwe dzięki wsparciu sponsorów i współfinansowaniu z funduszu sołeckiego, a za jego organizację odpowiadały Stowarzyszenie Artystyczne Folkowe Łętowe, OSP Łętowe, Koło Gospodyń Wiejskich Łętowe oraz Stowarzyszenie Łętowianie. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu możliwe było stworzenie wydarzenia, które może stać się początkiem nowej tradycji w Łętowem.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPiechcin: nowa muszla, a w starej świetlicy Dzienny Dom Pobytu
Następny artykułDziki Trener, Braun i Niebiańska Jerozolima. Tak Polacy są mamieni w sieci