A A+ A++

Tegoroczne Święto Plonów w gminie Szubin rozpoczęło się w Pińsku 31 sierpnia przemarszem korowodu dożynkowego prowadzonym przez orkiestrę dętą OSP z Kcyni oraz mszą świętą dziękczynną dożynkową, celebrowaną przez proboszcza parafii św. Andrzeja Boboli w Szubinie ks. Jacka Pawelczyka w asyście ks. Kanonika Tadeusza Lesińskiego dziekana dekanatu szubińskiego i ks. Pawła Kowalskiego proboszcza parafii pw. św. Mikołaja w Szaradowie.

Podczas mszy świętej nastąpiło pobłogosławienie i poświęcenie wieńców żniwnych i dożynkowego chleba, który przynieśli starostowie tegorocznych dożynek: Izabela Seydak i Marcin Seydak. Starostowie dożynek wręczyli włodarzowi gminy Szubin burmistrzowi Mariuszowi Piotrkowskiemu bochen dożynkowego chleba a przewodniczącej Rady Miejskiej gminy Szubin Annie Kijowskiej – kosz owoców. Po przekazaniu chleba nastąpiła ceremonia dzielenia się chlebem pośród wszystkich zgromadzonych na placu uczestników dożynek.

Starościną dożynek w tym roku jest Izabela Seydak-Pawłowska. Ma 34 lata, męża i 2 dzieci, mieszka w Charzykowie. Tegorocznym Starostą Dożynek jest Marcin Seydak ma 28 lat, mieszka w Więcborku. Pani Izabela i Pan Marcin są rodzeństwem prowadzą wspólnie z rodzicami gospodarstwo rolne w Pińsku, które wraz z łąkami obejmuje 750 hektarów. Gospodarstwo to nabyli rodzice w 2003 roku. Zajmują się uprawami roślinnymi a gospodarstwo podporządkowane jest głównie pod produkcję i hodowlę bydła mlecznego.

Burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski w swojej przemowie podkreślił znaczenie tradycji rolniczych oraz wyraził wdzięczność rolnikom za ich ciężką pracę. Podziękował również gospodarzowi święta plonów – sołtysowi Pińska Krzysztofowi Ośce i jego małżonce oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznych dożynek.

W uroczystości dożynkowej uczestniczyli zaproszeni goście: Piotr Hemmerling – wicewojewoda kujawsko-pomorski, Ewa Kozanecka – radna Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Zbigniew Sabaciński – przewodniczący Rady Powiatu Nakielskiego wraz z radnymi powiatowymi, Artur Michalak – wiceprzewodniczący Rady Powiatu Nakielskiego, Krzysztof Błoński – starosta Powiatu Nakielskiego, Anna Kijowska – przewodnicząca Rady Miejskiej w Szubinie wraz z radnymi, Jan Kostecki – przewodniczący Rady Seniorów Gminy Szubin wraz z radnymi seniorami.

Tegoroczne dożynki nie przez przypadek odbywały się w Pińsku. Były bowiem również okazją do uroczystego otwarcia nowo wybudowanej świetlicy wiejskiej. Przecięcia wstęgi dokonała Kornelia Ośka w asyście burmistrza Szubina Mariusza Piotrkowskigo, Artura Michalaka – wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Nakielskiego oraz sołtysa sołectwa Pińsko Krzysztofa Ośki. Budynek został poświęcony przez ks. Jacka Pawelczyka.

W części artystycznej świętowania na scenie zaprezentowali się: zespół Kołaczkowianki z KGW Kołaczkowo, zespół Jesienny Kwiat z Szubińskiego Domu Kultury. Kolejne godziny wypełniły występy muzyczne, które przyciągnęły szeroką publiczność. Na scenie pojawiły się Jagoda Buksa, zespół Brzmienialivemusic, a także popularna grupa Last Chance. Szczególnym wydarzeniem był koncert zespołu Betti Family, który porwał wszystkich do tańca.

Wieczór uświetnił spektakularny pokaz fire show w wykonaniu Teatru Żywiołów Versus, który zaintrygował zarówno młodszych, jak i starszych uczestników dożynek. Na zakończenie wszyscy chętni mogli wziąć udział w zabawie tanecznej z zespołem Karat, która trwała do późnych godzin nocnych.

Podczas całego wydarzenia nie brakowało również innych atrakcji. Na gości czekała tradycyjna grochówka, możliwość obejrzenia radiowozu, a także strefa zabaw dla dzieci z dmuchańcami, mechanicznym bykiem i krową. Nie zabrakło także stoisk promocyjnych gminy Szubin z fotobudką 360 oraz rozmaitych stoisk gastronomicznych – w tym tych przygotowanych przez lokalne koła gospodyń wiejskich.

Tradycją każdych dożynek są także konkursy dożynkowe.

W kategorii najładniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy: 1. miejsce zajęło sołectwo Zalesie, 2. miejsce KGW Retkowo, 3. miejsce sołectwo Dąbrówka Słupska.

W kategorii na najładniejszą ozdobę dożynkową: 1. miejsce sołectwo Ciężkowo, 2. miejsce KGW Szkotki, 3. miejsce KGW Koło jak marzenie Wolwark.

Najciekawsze stoisko dożynkowe: 1. miejsce KGW Dąbrówka Słupska, 2. miejsce KGW Samoklęski Małe, 3. miejsce KGW Rynarzewo.

Odbył się też konkurs na najpiękniej udekorowaną zagrodę: 1. miejsce Magdalena Chełminiak z rodziną, 2. miejsce Ewa Kwaśniewska z rodziną, 3. miejsce Agnieszka Pawlak i Rafał Iciak

Piotr Bembenek

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOd 1 września rozszerzony program szczepień przeciw HPV
Następny artykułPierwszy taki wyrok w Polsce! Pijana kierowczyni traci auto na zawsze