A A+ A++

Gospodarzem tegorocznych uroczystości dożynkowych w gminie Janowiec Wlkp. było Sarbinowo Drugie. 19 sierpnia rolnicy uroczyście dziękowali za plony. Trud ich codziennej pracy docenili mieszkańcy i samorządowcy.

Oficjalna część gminnych dożynek rozpoczęła się tuż po mszy św. w intencji rolników, odprawionej przez proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Kołdrąbiu – ks. Jana Brończyka. Poprowadzili je przedstawiciele Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Janowcu Wlkp.: Natalia Rumel oraz dyrektor instytucji Karol Nojgebauer. 

Starostami tegorocznego święta plonów zostali Joanna Masiarek i Marcin Frankowski, którzy – aby tradycji stało się zadość – przekazali na ręce przewodniczącej Rady Miejskiej w Janowcu Wlkp. Aleksandry Walednowskiej oraz burmistrza Leszka Grzeczki okazałe bochny chleba, wypieczone z tegorocznych zbóż. Zgodnie z obrzędem dożynkowym, za zakończenie podzielono go pomiędzy uczestników dożynek. 

Joanna Masiarek wspólnie z mężem Krzysztofem od 2012 r. prowadzi gospodarstwo rolne, które pan Krzysztof przejął po swoich rodzicach. Łączna powierzchnia pól wynosi 93 ha, z czego 70 ha to grunty własne, a 23 dzierżawione. Grunty są bardzo zróżnicowane i obejmują klasy od III do V. Dodatkowo położone są aż w czterech gminach. Specjalizacją gospodarstwa jest hodowla bydła opasowego, którego roczna sprzedaż kształtuje się na poziomie 130 sztuk. Gospodarstwo małżeństwa świadczy także usługi rolnicze nowoczesnym parkiem maszynowym. Zasiewy upraw nakierowane są głównie na potrzeby bazy paszowej dla hodowanych opasów. Dominuje uprawa kukurydzy na kiszonkę i ziarno (łącznie 36 ha oraz 30 ha zbóż na paszę). Z upraw przemysłowych natomiast na powierzchni 15 ha uprawiane są buraki cukrowe oraz na obszarze 4 ha ziemniaki skrobiowe. Dodatkowo 4 ha stanowią łąki. Od kilku lat w gospodarstwie sadzi się też trzy ha cebuli. Warto zaznaczyć, że w 2018 r. państwo Masiarek oddali do użytku nową oborę o powierzchni 1.000 m kw, w której w technologii rusztowej w 20 kojcach utrzymywane jest bydło opasowe. W trakcie budowy jest też nowoczesna hala magazynowa – przechowalnia warzyw. 

Starostowie dożynek: Joanna Masiarek i Marcin Frankowski fot. Justyna Kulpińska

Marcin Frankowski od 2010 r. prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 32 ha, które przejął po rodzicach korzystając z programu adresowanego dla młodych rolników. W gospodarstwie dominują dobre klasy gleb – głównie III. Uprawiany jest rzepak ozimy (8 ha), buraki cukrowe (8 ha), ziemniak skrobiowy (7 ha), zaś resztę areału zajmują zboża na paszę. Pan Marcin współprowadzi także z ojcem Mieczysławem hodowlę trzody chlewnej. Rocznie odstawianych jest z niej 400 sztuk tuczników. Gospodarstwo posiada nowoczesny park maszynowy. 

Delegacje sołectw z gm. Janowiec Wlkp. przekazały przepiękne i wykonane z dbałością o każdy szczegół wieńce dożynkowe. Nie zabrakło też przemówień gospodarzy i gości. Włodarz Janowca Leszek Grzeczka zwrócił uwagę na niedogodności pogodowe, z którymi borykają się rolnicy. Jedną z bolączek jest susza – mierzyli się z nią również w czasie tegorocznego wzrostu i wykształcania się zbóż. Uwypuklił też nieprzychylną dla rolnictwa sferę polityki, gospodarki i rozrastającej się biurokracji. – Pocieszające jest to, że polska wieś, polski rolnik nie boi się pracy, nie boi się zmian, mimo, że niektóre z nich, szczególnie te związane z tzw. biurokracją są nieraz absurdalne – zaznaczył. Wręczył też pamiątkowe podziękowania w formie grawertonów starostom dożynek oraz bukiet kwiatów sołtysce sołectwa Sarbinowo Drugie Barbarze Polus. Uroczystości były też okazją do przekazania prezesowi OSP Sarbinowo Drugie Arturowi Raszce zaległego grawertonu z okazji obchodzonej w ubiegłym roku 70. rocznicy istnienia jednostki.

Spośród przybyłych gości głos zabrali także: posłanka Ewa Kozanecka, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej Ryszard Kierzek oraz przewodnicząca Rady Powiatu w Żninie Józefa Błajet. 

W części rozrywkowej na przybyłych czekało wiele atrakcji, stoisk gastronomicznych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, konkursów i frajdy dla dzieci. Muzycznie wydarzenie ubarwiły występy Zespołu Pałuczanie, Kapeli Folk-Rom, Melanii Yaroshenko oraz koncert gwiazdy wieczoru – Jacka Silskiego. Zabawę taneczną poprowadził zespół Tabor.

Justyna Kulpińska

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułЗдолавши колишню чемпіонку світу: Анна Музичук здобула “бронзу” Кубка світу з шахів
Następny artykułДания передаст Украине 19 истребителей F-16: первые шесть надеется отправить под новый год