Wkrótce rozpoczynają się ćwiczenie pk. ANAKONDA 23 (AN-23). To dziewiąta edycja największego ćwiczenia Sił Zbrojnych RP i odbywa się z czynnym udziałem wojsk sojuszniczych i partnerskich. ANAKONDA 23 jest ściśle skoordynowana z amerykańskim ćwiczeniem pk. DEFENDER 23 oraz szwedzkim AURORA 23 w ramach inicjatywy połączenia ćwiczeń wzdłuż wschodniej flanki NATO pod nazwą „Exercise Trifecta”.
Ruszają ćwiczenia wojskowe ANAKONDA. Co to oznacza?
W związku z tym pojawiło się ostrzeżenie dla kierowców. „W najbliższym czasie należy spodziewać się wzmożonego ruchu kolumn wojskowych po drogach większości województw na terenie Polski. 2 maja br. żołnierze i sprzęt wojskowy Sił Zbrojnych RP oraz armii sojuszniczych rozpoczną przemieszczenie na ćwiczenie” – informuje Dowództwo Operacyjne.
Pojawił się też apel, by nie fotografować przemieszczającego się sprzętu ani nie informować o jego położeniu. Wojsko Polskie przypomina, że ćwiczenie ANAKONDA zagościło na stałe w kalendarzu najważniejszych ćwiczeń w tej części Europy. Ze względu na swój rozmach operacyjny i skalę użycia wojsk ANAKONDA od 2018 roku jest przedsięwzięciem realizowanym w cyklu 3-letnim, planowanym z wyprzedzeniem, ma charakter defensywny i nie jest skierowane przeciwko jakiemukolwiek z państw, scenariusz ćwiczenia bazuje na fikcyjnym podziale geopolitycznym i położeniu państw, a jego przygotowanie rozpoczęło się już w 2021 roku.
Pojawiło się ostrzeżenie dla kierowców. Powodem ćwiczenia wojskowe w Polsce
Ćwiczenie od 2006 roku – jak przekazano – ewoluowało ze stricte krajowego do ćwiczenia z aktywnym udziałem państw członkowskich NATO i naszych partnerów. Za jego przygotowanie odpowiada Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. generała Bronisława Kwiatkowskiego.
Wojsko Polskie, mając na uwadze eskalację zagrożeń w Europie, w związku z nieuzasadnioną agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę 24 lutego 2022 roku, zidentyfikowało nowe wymagania operacyjne, które wpłynęły na koncepcję ćwiczenia ANAKONDA 23.
Tegoroczna ANAKONDA składa się z czterech części: ćwiczenia studyjnego z grą wojenną na poziomie strategiczno-operacyjnym (Table Top Exercise – TTX); połączonego ćwiczenia z wojskami (Joint LIVEX); ćwiczenia dowódczo-sztabowego wspomaganego komputerowo (Command Post Exercise/ Computer-Assisted Exercise – CPX/CAX) oraz ćwiczenia eksperymentalnego (Field Experimentation Exercise – FEX).
Czytaj też:
Zmasowany atak Rosjan na Ukrainę. Do Kijowa przyjechała zagraniczna delegacjaCzytaj też:
Rosyjskie siły znowu się okopują. Na zdjęciach widać „zęby smoka”
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS