A A+ A++

Czytaj więcej

– Nowa edycja programu jest z obligatoryjnym magazynem, dlatego że chcemy dzisiaj pracować nie tylko nad tym, jak produkować prąd na potrzeby gospodarstw domowych i polskiej gospodarki, ale również pracujemy nad elastycznością systemu i nad tym, jak prąd ten będzie przyjmowany do sieci — powiedziała Hennig-Kloska. – Przez lata państwo nie inwestowało w sieci i magazynowanie. Dajemy do tego impuls, który przełoży się na zmniejszenie konieczności zakupu energii elektrycznej, a tym samym na obniżenie rachunków za prąd – dodała minister.

Magazyny energii, ale bez pomp ciepła

Hennig-Kloska poinformowała też, że została zwiększona maksymalna moc instalacji, która może być dofinansowana ze środków NFOŚiGW — z 10 kW do 20 kW, a szacowana maksymalna moc magazynu wynosi 30 kW. Dodatkowo pojemność magazynu energii zgłoszonego do dofinansowania powinna wynosić co najmniej 1,5 mocy na 1 wat mocy szczytowej fotowoltaiki (kWp). Łączna moc wszystkich instalacji OZE posiadanych przez prosumenta, wraz z mikroinstalacją fotowoltaiczną i magazynem energii, nie może przekroczyć 50 kW.

Nie przewidziano dotacji do pomp ciepła. – Po analizach stwierdziliśmy, że dotacje do tych urządzeń będą możliwe, ale w innych programach, jak Czyste Powietrze i Moje Ciepło, gdzie pompy ciepła będzie można dobrać po kompleksowej modernizacji budynku – wyjaśniła minister.

Okres kwalifikowania wydatków będzie taki jak w programie FEnIKS, więc jeżeli ktoś inwestował wcześniej w tego typu instalacje, ale nie korzystał z dofinansowania, to będzie mógł złożyć wniosek o dofinansowanie. – Wszystkie wydatki po 1 stycznia 2021 r. będą traktowane jako kwalifikowane – zapewniła Hennig-Kloska. Warunkiem koniecznym ubiegania się o dofinansowanie jest rozliczanie się w systemie net – billing.

Net-billing polega na tym, że prosument sprzed … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNasze Miasto: To właśnie oni kiedyś kierowali Teatrem im. Adama Mickiewicza. Na pewno kojarzycie te nazwiska
Następny artykułSesja w plenerze