A A+ A++

Tegoroczna, 6. już edycja Konferencji Sekson skupiła się na kluczowych tematach związanych z seksualnością i rodzicielstwem osób z niepełnosprawnościami. Wydarzenie, które odbywa się pod hasłem “Prawo do przyjemności”, przyciągnęło najlepszych ekspertów i ekspertki z dziedzin psychologii, seksuologii i szeroko pojętej opieki zdrowotnej.

WHO: seksualność to prawo każdego człowieka

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jasno definiuje seksualność jako jeden z fundamentalnych aspektów życia człowieka. Każda osoba, niezależnie od stanu zdrowia, powinna mieć prawo do pełnego życia seksualnego i dostępu do specjalistycznej opieki.

Konferencja Sekson, która odbyła się w ubiegły piątek w Warszawie, zwróciła uwagę, jak wiele jeszcze trzeba zmienić, aby osoby z niepełnosprawnościami mogły korzystać z pełni swoich praw, w tym prawa do przyjemności.

Seksualność i niepełnosprawność

– Tematyka przyjemności to temat bliski każdemu, a przeszkody w jej przeżywaniu są kluczowym do podjęcia tematem na ścieżce do dobrostanu i zdrowia psychicznego każdego człowieka. Panuje przekonanie, że osoby z niepełnosprawnościami są wykluczone z odczuwania przyjemności, szczególnie tej seksualnej. Nie jest ono prawdziwe i dlatego też chcemy odczarować tę kwestię – skomentowała Żaneta Krysiak, kierowniczka Projektu Sekson.

W gronie prelegentów i panelistów znalazły się osoby znane z działań na rzecz praw osób z niepełnosprawnościami oraz z edukacji seksualnej. Wśród nich byli m.in. edukatorka Małgorzata Szumowska, aktywistka i samorzeczniczka Marta Lorczyk, psycholożka i psychotraumatolożka Julia Borkowska, a także dr Monika Zima-Parjaszewska, prezeska Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Na scenie pojawiły się również takie postacie, jak edukatorka seksualna Kamila Raczyńska, terapeutka pracy z ciałem Katarzyna Hajduga, bloger modowy Norbert Tumidaj oraz Magdalena Smaś-Myszczyszyn, zaangażowana w działania samorzecznicze.

Postulaty wobec NFZ: konieczność zmian w dostępie do opieki

W trakcie licznych paneli i dyskusji eksperci podkreślali, że potrzeby seksualne osób z niepełnosprawnościami są marginalizowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Zwracano uwagę, że realizacja potrzeb seksualnych stanowi fundamentalne prawo każdego człowieka. Niestety, dostęp do specjalistów, takich jak seksuolodzy czy fizjoterapeuci, jest w Polsce mocno ograniczony.

Paneliści podkreślali również, że pacjentki poruszające się na wózkach inwalidzkich często spotykają się z odmową przeprowadzenia badań ginekologicznych. Pojawia się stwierdzenie: “Przecież pani nigdy nie uprawiała i nie będzie uprawiać seksu”. Tego rodzaju stereotypy prowadzą do wykluczenia i marginalizacji, a koszty prywatnych wizyt u seksuologa tylko pogłębiają ten problem.

Potrzeba rehabilitacji seksualnej

Rehabilitacja seksualna oraz uroginekologiczna są praktycznie nieobecne w koszyku świadczeń NFZ. Jak zaznaczyła Agnieszka Damentko, jedynie 4% gabinetów ginekologicznych w kraju posiada podnośniki umożliwiające badanie osób z niepełnosprawnościami. To dramatycznie niski wskaźnik, który wyraźnie wskazuje na potrzebę zmian w systemie opieki zdrowotnej. 

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułModernizacja kanalizacji deszczowej
Następny artykułУ Тбілісі завершився мітинг біля парламенту