Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!
Przez wiele lat armatę oglądać można było na plenerowej wystawie sprzętu wojskowego przy ul. Bema. Potem stamtąd znikła, by w końcu doczekać się renowacji. Wojenne odnowione cacko na razie jednak można oglądać tylko online – na profilu Muzeum Wojska na Facebooku.
– Z satysfakcją prezentujemy końcowy efekt prac renowacyjnych nad kolejnym wielkogabarytowym eksponatem – radziecką 30 mm automatyczną uniwersalną armatą morską AK-230 – przeprowadzonych przez firmę Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Artur Zys mieszczącą się w Pławcach. Armata należy do zbiorów Muzeum, ma nr inwentarzowy MWB/6416 – poinformował na FB Marcin Koziński z Muzeum Wojska.
Należąca do białostockiego Muzeum Wojska armata morska, zwykle montowana na kutrach i okrętach, właśnie przeszła renowację. Tak wyglądała wcześniej Fot. Muzeum Wojska/Wojciech Hryń
Muzealnicy na zdjęciach pokazują, jak armata wyglądała wcześniej, a jak teraz. Różnica jest faktycznie ogromna. O szczegółach renowacji i historii eksponatu opowiada kustosz Muzeum Wojska Piotr Karczewski:
– Armata do 2019 roku eksponowana była na wystawie plenerowej na terenie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej przy ul. gen. Bema 100. Po przekazaniu do zbiorów muzealnych została przewieziona wraz z dwoma innymi egzemplarzami do magazynu. W 2020 roku przeszła kompleksową renowację, w trakcie której została rozebrana i oczyszczona z czterech warstw łuszczącej się farby. Uzupełniono brakujące nity, śruby, nakrętki oraz wymieniono sparciałe gumowe uszczelki na całej powierzchni obudowy. W końcowym etapie renowacji odtworzono malowanie z okresu eksploatacji na jednostkach pływających Marynarki Wojennej. W celu ułatwienia przetaczania, podstawa została umieszczona na kołowej lawecie – informuje kustosz.
Należąca do białostockiego Muzeum Wojska armata morska, zwykle montowana na kutrach i okrętach, właśnie przeszła renowację Fot. Muzeum Wojska/Wojciech Hryń
Jak dodają muzealnicy: w Polsce armaty AK-230 montowane były – na zakupionych w Związku Radzieckim – kutrach rakietowych projektu 205 (OSA) oraz na budowanych w Polsce kutrach torpedowych typu 664, średnich okrętach desantowych typu 770, 771, 773, 776, okrętach patrolowych typu 912, dużych ścigaczach okrętów podwodnych typu 912M, a także okrętach szkolnych typu 888.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS