A A+ A++

Oszuści próbują za pomocą różnych metod wyłudzić nasze pieniądze. Zdobywają sposoby, by poznać hasła do naszych kont bankowych lub też zmanipulować nas tak, byśmy to my sami przelali im pieniądze. Kolejna osoba z powiatu ełckiego dostała SMS-a z prośbą o dopłatę za przesyłkę w kwocie 0,48 groszy. Gdy mężczyzna kliknął w podany w wiadomości link stracił tysiąc złotych.

Od pewnego czasu oszuści stosują nową metodę wyłudzania pieniędzy na tzw. przesyłkę lub paczkę. Podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki. Zazwyczaj kwota, jaką należy wpłacić, jest bardzo niska – około 1 złoty. W wiadomości podany jest także link.

Niestety ofiarą takiego oszustwa stał się mieszkaniec Ełku, który otrzymał SMS-a z prośbą o dopłatę do przesyłki w kwocie 0,48 groszy. Mężczyzna akurat czekał na paczkę, więc nie podejrzewał oszustwa. Kliknął w link dołączony do wiadomości SMS, wybrał zakładkę swojego banku i zalogował się do niego i zatwierdził przelew. Jak się okazało z jego konta nie zniknęła kwota 0,48 groszy, tylko tysiąc złotych.

Jak się chronić przed taką utratą pieniędzy?

Przede wszystkim nie klikajmy w linki w wiadomościach czy mailach. A jeśli nam się to zdarzy, dokładnie sprawdzajmy, na jakiej stronie się znajdujemy. Czytajmy też szczegółowo wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów – bardzo często pełne są literówek czy błędów. Poświęcenie kilku sekund na sprawdzenie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed stratą dużych pieniędzy.

Czytaj e-wydanie

Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

W piątkowym (8 maja) wydaniu m.in.

Plakat promujący zbiórkę na potrzeby powstańcówEgzamin z dobroci i motywacji
Po raz kolejny dr Szymon Żyliński poprosił swoich studentów, żeby swoją wiedzę o nowych mediach wykorzystali w praktyce. Ci natychmiast przystąpili do działania, które może zmienić nie tylko średnią ich ocen, ale i czyjeś życie. Pomóc możemy wszyscy.

Zabrzmiał tylko jeden salut
Koniec wojny w maju 1945 roku miał zupełnie inny wymiar w Berlinie, Moskwie, Warszawie, Olsztynie. Tu ludzie, choć czuli ulgę, czuli też strach i niepokój. O końcu wojny w maju 1945 roku i pierwszych powojennych miesiącach mówi historyk Tadeusz Baryła z Instytutu Północnego w Olsztynie.

Marta JaworskaMarta, wracaj do biegu życia!
Marta Jaworska od lat angażuje się w akcje charytatywne i wolontariat. Wszyscy znają ją jako dziewczynę o wielkim sercu. Tym razem to ona potrzebowała pomocy i znalazła ją między innymi wśród przyjaciół z Elbląga.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSpołeczna lodówka znów będzie pełna
Następny artykułNarodowy Dzień Zwycięstwa