A A+ A++

Wszystko zaczyna się bardzo niewinnie. Dostajesz wiadomość od znajomego: “Hej, mam do Ciebie ogromną prośbę”. Nikt nie spodziewa się, że na konto znajomego wcześniej włamał się oszust i rozmowę prowadzi ktoś zupełnie obcy.

 



Oszuści naśladują często sposób pisania, więc nikt niczego nie podejrzewa. Co więcej mają dostęp do historii wcześniej prowadzonych rozmów. “Znajomy” prosi o pomoc finansową, zazwyczaj jest to kilkadziesiąt albo kilkaset złotych przelanych za pomocą kodu blik. Wszystko zaplanowane tak, aby pożyczki nigdy nie odzyskać.

W podobny sposób został oszukany młody mężczyzna z Elbląga. Wcześniej na facebookowe konto jego koleżanki włamał się oszust i podszył się pod znajomą. Następnie poprosił o pożyczkę 1000 zł.

Pokrzywdzony nie wiedział, że pisze z oszustem przekazał mu kod szybkiej płatności. Gdy później zorientował się, że pieniądze nie trafiły do jej koleżanki a do obcej osoby, zgłosił sprawę na policję.

Jeśli znajomy prosi o pieniądze za pomocą popularnego komunikatora, najlepiej do niego zadzwonić. Jeśli z twojego konta wysłano wiadomości o takiej treści, to najlepiej zmienić hasła i powiadomić o tym znajomych i administratora serwisu. Warto pamiętać o regularnej zmianie haseł.

Za oszustwo grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat.

Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg

ZOBACZ WIĘCEJ NEWSÓW Z ELBLĄGA – BĄDŹ NA BIEŻĄCO I ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA 

https://bit.ly/2ZMC5cv

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOgórki kiszone. Tego błędu nie popełniaj. Co zrobić, żeby nie były gorzkie?
Następny artykułWschodnia obwodnica Kielc. Marszałek i prezydent podpiszą porozumienie