Ulga meldunkowa naprwiona po 7 latach
Wstydliwa jest też historia linii orzeczniczej w stosunku do ponad 18.600 ofiar tzw. ulgi meldunkowej. Sąd przez 7 lat akceptował stanowisko administracji, która nakładała podatek dochodowy od ceny sprzedawanego mieszkania, w którym podatnicy byli zameldowani, gdy nie złożyli oświadczenia o tym, że byli zameldowani. Ustawowym warunkiem zwolnienia był fakt zameldowania, który jest znany organowi z urzędu, co absolutnie zbędnym czyni konieczność złożenia oświadczenia. Ponadto warunek ten został sprytnie ukryty przed obywatelami, bo nie było go w ustawie podatkowej. Nie przygotowano również wzoru dokumentu. Do „otwarcia sądowych oczu” na prawa podatników doszło, gdy organ nałożył podatek dochodowy (!) na inwalidę, który ze względu na niedowład kończyn zmuszony był zamienić mieszkanie z 4 piętra w bloku bez windy na mieszkanie na parterze. Pomogła ona co najwyżej 300 – 400 osobom. Pozostałą grupą, ofiar błędnej linii orzeczniczej, ani sąd, ani Parlament się nie interesują. Z litości nie będę podawał okoliczności, w jakich doszło do zmiany linii orzeczniczej, po ponad 15 latach i sąd odszedł od poglądu, że egzekucja na podstawie wadliwej decyzji odbiera podatnikowi prawo do przedawnienia, czyli, dostrzegł, że organ nie może czerpać korzyści z naruszania prawa, własnej niegodziwości.
Podatek dochodowy bez dochodu. Co z nieruchomościami ze spadku?
Sąd ma właśnie szansę na otwarcie oczu/korektę linii orzeczniczej w sprawie ważnej dla każdego obywatela, bo dotyczącej opodatkowania odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych w spadku lub darowiźnie.
Póki co nie ma ludzi nieśmiertelnych, więc statystycznie każdy z nas otrzyma mieszkanie w spadku lub darowiźnie i/albo przekaże mieszkanie w spadku lub darowiźnie. Warszawskie organy podatkowe wykonały w interesie podatników swoje zadanie, czyli przesadziły tak z nałożeniem podatku dla jednego z podatników, że „bije to po oczach” każdego. Powinno to więc poruszyć również i sędziów. Absurdalność całej dotychczasowej linii orzeczniczej wydaje się oczywista.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS