A A+ A++

Jeden z posiadaczy odznaki tegorocznego Def Con 32 uruchomił na niej klasycznego DOOMa. Gra działała w całkiem sporej ilości klatek na sekundę i oferowała możliwość zapisu oraz wczytania postępów.

Klasyczny DOOM odpalany był już na całej masie nietypowego sprzętu. Słynny FPS trafił nawet w ramach oficjalnej aktualizacji na kosiarki jednej ze znanych marek. Do uruchomienia DOOM potrzeba naprawdę niewiele, o czym świadczy również to, że grę udało się włączyć na niewielkiej elektronicznej odznace. Uczestnicy tegorocznej konferencji hakerskiej Def Con 32 otrzymali miniaturowe urządzenia z wyświetlaczem przypominające poręczną konsolę do gier. Sercem tych urządzeń został mikrokontroler RP2350, który odnajdziemy również na jednopłytkowych komputerach Raspberry Pi Pico 2.

Miniaturowy hardware był w stanie zapewnić aż 50 FPS. Ponadto wersja na odznakę zapewnia również dostęp do przydatnych funkcji. Jest obsługa dźwięku oraz możliwość zapisywania postępów gry, a następnie ich wczytywania.

Jedna z osób, które pracowały nad owym mikrokontrolerem udowodniła, że na odznakach z Def Con 32 da się uruchomić DOOMa. Autor tej modyfikacji miał już ułatwione zadanie, ponieważ wcześniej stworzył on wersję gry współpracującą z kontrolerem RP2040, który jest poprzednikiem RP2350. To że DOOM zadziała było już zatem praktycznie pewne.

Jak się okazuje gra nie tylko się włączyła, ale również zapewniała naprawdę niezły poziom wydajności. Miniaturowy hardware był w stanie zapewnić aż 50 FPS. Ponadto wersja na odznakę zapewnia również dostęp do przydatnych funkcji. Jest obsługa dźwięku oraz możliwość zapisywania postępów gry, a następnie ich wczytywania. Zachowane pliki magazynowane są wewnątrz pamięci flash, która znajduje się na pokładzie odznaki. Co ważne postępy będą przechowywane nawet po wyłączeniu zasilania. 

Instalacja DOOM wiąże się jednak w tym przypadku z nadpisaniem danych, tak więc uprzednio najlepiej zapisać wszystkie dane znajdujące się w pamięci odznaki. To jednak nie wszystkie kompromisy. Z uwagi na ograniczenia wbudowanego wyświetlacza nie działa przycisk Quit Game znajdujący się w menu głównym gry. Jego kliknięcie normalnie oznaczałoby wyjście z trybu DOS, którego w tej wersji nie ma. Zabrakło też możliwości wpisywania kodów.

Odznaka Def Con 32 jak i samo Raspberry Pi Pico 2 dołączają zatem do listy urządzeń, na których zdołano uruchomić DOOMa.





Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBochnia. W UM trwa remont gabinetu wiceburmistrza
Następny artykułPolskie Wojsko wzbogaci się o najnowocześniejsze śmigłowce. Kontrakt na Apache podpisany