A A+ A++

Po ośmiu miesiącach prac drogowych, na rondzie Honorowych Krwiodawców wrócił ruch okrężny. Od dzisiaj (22 grudnia) kierowcy mogą korzystać z tego skrzyżowania w charakterze ronda.

– Przywracamy ruch okrężny na ważnym skrzyżowaniu w mieście. Cieszę się, że jeszcze przed świętami możemy korzystać z odnowionego obiektu drogowego. Przebudowa ronda Honorowych Krwiodawców to jeden z istotnych komponentów realizowanej przez Miasto kluczowej inwestycji i pierwszy z efektów wielomiesięcznych prac drogowych. W najbliższych dniach na Al. Racławickich, na odcinku od ul. Krakowskie Przedmieście do ul. Łopacińskiego, drogowcy położą warstwę wiążącą i skierują ruch na środkowe pasy, co również ułatwi poruszanie się w tej części miasta, szczególnie komunikacji miejskiej – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Na rondzie Honorowych Krwiodawców dobiegły końca prace związane z infrastrukturą podziemną oraz te realizowane na pasach ruchu. Przebudowa ronda objęła wszystkie cztery jego części. Wykonano kanalizację deszczową, powstały tam również elementy sygnalizacji świetlnej i trakcji trolejbusowej. Drogowcy wykonali rury osłonowe oraz maszty pod sygnalizatory. Wybudowano także fundamenty, na których posadowiono 18 słupów trakcyjnych. Powstała podbudowa pod ścieżkę rowerową i chodnik, ułożono krawężniki oraz podbudowę bitumiczną i warstwę wiążącą nawierzchni ulic. Na docelowych słupach zamontowano oświetlanie. Kluczowe z punktu widzenia przebudowy całego ronda, były prace na III ćwiartce. Objęły one powstanie uzbrojenia podziemnego w postaci zbiornika retencyjnego i kanalizacji deszczowej. Zbiornik na deszczówkę pomieści 143 tys. litrów wody, która będzie odprowadzana do Czechówki, przez al. Sikorskiego. Modernizacją objęto także zatoki autobusowe zlokalizowane w rejonie ronda. Dwa miejsca postojowe dla komunikacji miejskiej – przy jednostce wojskowej oraz na al. Sikorskiego, zyskały nowe betonowe nawierzchnie. Teren wokół ronda został uporządkowany, a na nawierzchni jezdni wykonano oznakowanie poziome. Uruchomienie sygnalizacji świetlnej nastąpi w późniejszym terminie.

Otwarcie ronda dla ruchu okrężnego nie oznacza, że całkowicie zakończyły się na nim prace. Drogowcy nadal będą kontynuowali roboty w ciągach pieszych oraz te związane z montażem sygnalizacji świetlnej. Rozpocznie się również budowa muru oporowego przy jednostce wojskowej. Dlatego na rondzie będzie obowiązywała jeszcze tymczasowa organizacja ruchu. Wloty na rondo będą zwężone z każdego kierunku. Skrajne jezdnie posłużą drogowcom do składowania niezbędnych materiałów i sprzętu. Po zakończeniu całej inwestycji, jaką jest przebudowa Al. Racławickich, uruchomione zostaną na rondzie wszystkie cztery pasy ruchu.

Prace drogowe na rondzie rozpoczęły się 21 kwietnia. Ronda Honorowych Krwiodawców, o średnicy ponad 32 m, zaliczane jest do kategorii dużych skrzyżowań. Ma ono istotne znaczenie dla płynności ruchu północno-zachodniej części miasta. Parametry i geometria ronda pozostały takie same jak przed przebudową. Poza rondem Honorowych Krwiodawców, realizowana przebudowa ulic w Śródmieściu obejmuje Aleje Racławickie oraz ulice: Lipową, Poniatowskiego, Spadochroniarzy, Długosza i Łopacińskiego. Termin zakończenia inwestycji to czerwiec 2021 r. Inwestycja jest realizowana w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020. Całość zadania pochłonie ponad 100 mln zł, 85% dofinansowania stanowią środki europejskie.
 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolejna wygrana Nadii Jasińskiej
Następny artykułDucati prezentuje nową kamizelkę z poduszką powietrzną dla motocyklistów