Prześledziliśmy główne wydania „Wiadomości” od 28 czerwca – na tydzień przed powrotem byłego premiera do polskiej polityki i kierowania Platformą Obywatelską. Od tego dnia (z dwoma wyjątkami) nazwisko byłego premiera pojawia się co najmniej kilkukrotnie. W tylko dwóch wydaniach “Wiadomości” o Donaldzie Tusku nie wspominano wcale.
Wydanie “Wiadomości” z 28 czerwca 2021 r.
Fot.: Wiadomości TVP / Wiadomości TVP1
Rekordowe było wydanie z piątego lipca, gdy Donald Tusk pojawił się ponad w “Wiadomościach” ponad 40 razy. Przez cały analizowany okres, a więc 14 wydań głównego dziennika publicznej telewizji – 233.
Materiały są skonstruowany w podobny sposób. W niemal każdym z analizowanych wydań “Wiadomośc” Donald Tusk jest pokazywany w towarzystwie Angeli Merkel; gdy mówi po niemiecku, zwłaszcza wypowiada słowa “für Deutschland” (“dla Niemiec”), wycięte z dłuższego wystąpienia Tuska jako szefa Europejskiej Partii Ludowej na kongresie niemieckiej CDU. Po tym jak Tusk wrócił do kierowania PO pojawiły się cytowania niemieckich mediów i używany przez nie termin “Oppositionsführer”.
“Wiadomości” TVP z 4 lipca 2021 r. – “Tusk ucieszył Niemców”
Fot.: Wiadomości TVP / Wiadomości TVP1
Są też ujęcia Tuska ze Sławomirem Nowakiem, siedzącym w areszcie i oskarżanym o korupcje byłym ministrem transportu, a później szefem ukraińskie go odpowiednika GDDKiA. Musi pojawić się też fragment z nagrań z restauracji “Sowa i Przyjaciele” (np. gdy krytycznie oceniają go Aleksander Kwaśniewski i Ryszard Kalisz). Pojawia się też Tusk śmiejący się, utykający (w ortezie), czy nieodpowiadający na pytania dziennikarzy. W prawie każdym wydaniu “Wiadomości” jest też wystąpienie Jana Rostowskiego, byłego ministra finansów, który podczas wieczoru wyborczego w 2015 r. mówił, że na obietnice wyborcze PiS “pieniędzy nie ma i nie będzie”.
W najnowszych wydaniach serwisu informacyjnego TVP (z 10 i 11 czerwca) nowy-stary przewodniczący PO jest prezentowany jako symbol agresji powracającej do polskiej polityki i zestawiany z przedstawicielami rządu objeżdżającymi kraj i informującymi o “Polskim Ładzie”
Powrót Tuska
Formalnie Donald Tusk wrócił do kierowania Platformą Obywatelską 3 lipca. Wtedy podczas Rady Krajowej z kierowania partią zrezygnował Borys Budka. Tusk wskoczył na jego miejsce dzięki dość skomplikowanej, ale zgodnej ze statutem partii operacji. Z funkcji wiceprzewodniczących ustąpili Ewa Kopacz i Bartosz Arłukowicz. Na miejsce po byłej premier został wybrany Tusk. A ponieważ był najstarszym wiekiem wśród wiceszefów Platformy – został p. o. przewodniczącego. Tę operację Piotr Adamczyk z “Wiadomości” (wydanie z 4 czerwca) podsumowały “jako niemającą wiele wspólnego z demokratycznymi standardami”.
Czytaj więcej: „Efekt Tuska”. PiS w szoku, popełnia błędy
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS