– Don Kichot odnosi się do postaci, które malował Antoni Marcollii. Natomiast ‘Opolanka’ to tytuł jednej z prac Aloizy Zacharskiej-Marcolli. Nazwa wystawy odzwierciedla więc do twórczość artystów – mówi Anna Łęgowik z GSW w Opolu.
Aloiza Zacharska-Marcolla była nestorką opolskich malarzy i wspaniałym nauczycielem. Urodziła się 22.07.1926 r. w Brześciu nad Bugiem, zmarła 14.06.2020 w Opolu. W Opolu zamieszkała w 1967 roku. Uprawiała malarstwo sztalugowe, zajmowała się również grafiką książkową, a w latach 1969-75 projektowaniem i wykonywaniem malarstwa ściennego (Opole, Strzelce Opolskie, Blachownia Śląska, Prudnik). Przez dwadzieścia lat, oprócz twórczości artystycznej, zajmowała się pracą pedagogiczną. Uczyła przedmiotów związanych z plastyką w Studium Nauczycielskim w Zielonej Górze (1959-1965), a następnie prowadziła pracownię malarstwa w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu (1970-1984).
– Artystka w swojej pracy malarskiej operowała spokojną, wyważoną kreską, często monochromatyczną kolorystyką. Tymi środkami wyrazu potrafiła pokazać ciszę i głębię uczuć, a równocześnie z rozwagą i wielką kulturą rozstrzygać problemy sztuki – informują twórcy wystawy.
Została odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (1978) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1984).
Z kolei Antoni Marcolla (urodził się w 1912 roku w Irkucku i zmarł w 1996 roku w Opolu) uprawiał malarstwo sztalugowe, również ścienne.
– Wykonywał reklamy, ozdabiał wnętrza – stołówek, klubów, domów kultury w Opolu, Blachowni Śląskiej, Prudniku i w Strzelcach Opolskich – informuje GSW.
Obok pracy twórczej całe życie zajmował się zawodowo edukacją plastyczną. Między innymi był kierownikiem Pracowni Sztuk Plastycznych w Zielonej Górze i w Opolu (1960-1962). Przez wiele lat (1962-1977) jako pracownik Wojewódzkiego Domu Kultury w Opolu kierował sekcją Upowszechniania Plastyki Amatorskiej, organizując wiele wystaw wojewódzkich i współuczestnicząc w organizacji ogólnopolskich.
– Brał czynny udział w życiu artystycznym opolskiego środowiska, aktywnie uczestnicząc w wielu przedsięwzięciach regionalnych, ogólnopolskich i zagranicznych. W sumie uczestniczył w ponad 50 wystawach zbiorowych, poplenerowych i konkursowych. W 1970 roku zorganizował swoją pierwszą wystawę indywidualną w Biurze Wystaw Artystycznych w Opolu, ostatni duży pokaz jego prac miał miejsce w 1995 już w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu – informują twórcy wystawy.
Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Wystawa będzie dostępna w terminie od 1 do 16 sierpnia w GSW.
Więcej informacji na stronie www.galeriaopole.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS