Nowe przepisy o informatyzacji przygotowuje kancelaria premiera, która po likwidacji Ministerstwa Cyfryzacji (MC) przejęła jego kompetencje. „Prace nad ustawą trwają. Jesteśmy na etapie roboczych konsultacji wstępnych założeń przygotowywanego projektu. Zakładamy, że zostanie on udostępniony w I kw. 2021 r.” – informuje nas biuro prasowe KPRM.
Według tych założeń projekt będzie się opierał na 10 zasadach gwarantujących domyślność cyfrową procedur i usług w urzędach i innych jednostkach (np. Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, Narodowym Funduszu Zdrowia, prokuraturach, sądach i uczelniach). Oznacza to, że przy załatwianiu spraw w pierwszej kolejności powinny być stosowane rozwiązania cyfrowe, a dopiero potem tradycyjne, z użyciem papierowych pism i formularzy.
Na Dalekim Wschodzie miliony korzystają z 5G. U nas to rzadkość
Zobacz również
Domyślność cyfrową ma zapewnić zasada prymatu komunikacji elektronicznej w kontaktach z podmiotami publicznymi i zasada jednego adresu elektronicznego, na który dany urząd będzie przyjmował wszystkie e-dokumenty. Będzie się z nimi wiązał także obowiązek stosowania jednego wzoru dokumentu. Podmioty tego samego rodzaju (np. gminy) będą musiały stosować jednakowe wzory pism elektronicznych. Jednolitą bramą do usług cyfrowych ma być działający już serwis Gov.pl.
Zostanie też wprowadzona zasada jednolitej komunikacji, czyli wspólnego standardu interfejsów służących instytucjom do prezentacji danych i świadczenia usług online. Ma również obowiązywać zasada jednego głównego źródła danych publicznych. Każdy rodzaj informacji będzie przechowywany w jednym rejestrze, skąd w razie potrzeby jednostki administracji będą pobierać dane wymagane do załatwienia konkretnej sprawy, ale nie będą ich u siebie przechowywać.
Wstępne założenia projektu przewidują też zasadę powszechnego akceptowania środków identyfikacji elektronicznej (profil zaufany, z którego korzysta już ponad 8,6 mln osób) i podpisów elektronicznych. Ma to wystarczyć do załatwienia każdej sprawy, złożenia dokumentów i skorzystania z usług publicznych. Z kolei zasa … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS