A A+ A++
Czym są domy prefabrykowane?

Planujesz budowę domu, ale przed Tobą jeszcze decyzja z czego miałby on być wykonany? Jeśli zastanawiasz się jaką technologię budowy wybrać i chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o domach prefabrykowanych to mamy coś dla Ciebie. W tym artykule, z ekspercką pomocą firmy Modularen zajmującej się budową domów prefabrykowanych, rozbieramy ten dział budownictwa na części pierwsze.

Czym charakteryzują się domy prefabrykowane?

Domy z prefabrykatów cechują się wyjątkowo krótkim terminem realizacji, gdyż znakomita większość prac odbywa się na terenie zakładu produkcyjnego. W pełnym prefabrykacie ściany, jak i dach potrafią być już wyposażone nawet w stolarkę okienną, instalacje elektryczne jak i system grzewczy (np. folie na podczerwień, które montowane są w suficie lub w ścianach domu już na etapie produkcji). Konstrukcja domu może być produkowana niezależnie od warunków pogodowych. Budowa domu prefabrykowanego jest skrupulatnie zaplanowanym procesem, dzięki czemu cała inwestycja potrafi zamknąć się w terminie nawet od jednego do trzech miesięcy. Sam montaż domu z prefabrykowanych elementów na działce trwa najczęściej od tygodnia, do dwóch zależnie od wielkości oraz skomplikowania budynku.

Z czego i jak powstają domy prefabrykowane?

Domy prefabrykowane mogą powstać z różnych materiałów. Dominującą technologią są domy szkieletowe drewniane, których konstrukcja budowana jest z drewna, uzupełnianego wełną mineralną. Jest to wiodąca technologia budowy domów w krajach skandynawskich, na zachodzie Europy oraz w Ameryce Północnej. Bezsprzecznie jest to najbardziej ekologiczne rozwiązanie w budownictwie, gdyż główne elementy konstrukcyjne tworzone są z materiałów pochodzących z surowców naturalnych. Więcej o konstrukcji szkieletowej drewnianej, można przeczytać na stronie producenta Modularen, który specjalizuje się w tej technologii.

Innym, nieco mniej popularnym rozwiązaniem jest budowa domów z keramzytu, który jest materiałem uzyskiwanym z wypalania specjalnego rodzaju gliny pęczniejącej. Rzadziej spotykanym, ale wciąż obecnym rozwiązaniem jest również produkcja domów w oparciu o ramę stalową, wypełnioną np. pianą poliuretanową. Jest to rozwiązanie częściej wykorzystywane przy budynkach modułowych, gdyż załadunek i rozładunek pełnych modułów wymaga zwartej, sztywnej konstrukcji.

Niezależnie na jaką technologię się zdecydujemy, budynek musi najpierw być zaprojektowany do ostatniego szczegółu. Prefabrykacja nie wybacza błędów i wymusza planowania również niektórych elementów wykończeniowych przed przystąpieniem do inwestycji. Zanim rozpoczniemy proces budowy musimy dokładnie wiedzieć gdzie zamontujemy urządzenia sanitarne, czy też gdzie chcemy mieć gniazdka i włączniki światła. Jeśli instalacja elektryczna ma być zainstalowana na etapie prefabrykacji, to dokładne rozplanowanie jej zawczasu pomoże nam uniknąć komplikacji na etapie wykańczania domu. Wszystkie składowe domu muszą też idealnie pokrywać się z wcześniej wykonaną płytą fundamentową, jak i instalacją sanitarną.

Jakie budynki mogą być prefabrykowane?

Niemalże wszystkie domy, niezależnie od swojej kubatury mogą być prefabrykowane. Można wręcz powiedzieć, że im większy budynek, tym większa korzyść z prefabrykacji, ponieważ budowa z gotowych elementów tym bardziej zredukuje czas realizacji inwestycji, w przeciwieństwie do tradycyjnej budowy na terenie inwestycji. Należy jednak pamiętać, iż budynki prefabrykowane to najczęściej konstrukcje lekkie skonstruowane z drewna, keramzytu, czy lekkiej ramy stalowej. Znaczy to, że nie zdadzą egzaminu jedynie przy bardzo wysokich obiektach powstających w centrach miast. Wieżowce co prawda również wykorzystują elementy prefabrykowane podczas budowy, jednak w mniejszym wymiarze. Prefabrykacja jest za to świetnym rozwiązaniem we wspominanej budowie domów, gdzie wszystko wskazuje, że będzie tylko zyskiwać na popularności w tym sektorze. A szczególnie popularna stała się już przy budowie mniejszych obiektów, takich jak np. domy bez pozwolenia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolumny stereo Modecom Eclipse 180 – 5 powodów, dla których musisz je mieć!
Następny artykułPancerz czy plandeka? Proste pytanie dla krytyków zakupu pojazdów Cougar 4×4