A A+ A++

Ślimaki w ogrodzie traktowane są przez większość z nas jak szkodniki. Niszczą rośliny, zjadając ich liście i korzenie, a osobniki bez muszli pozostawiają po sobie mało estetyczny, śluzowy ślad. Teraz, gdy sezon na ślimaki w ogrodzie powoli się zaczyna, warto wiedzieć jak skutecznie się ich pozbyć, nie trując środowiska i nie zagrażając innym stworzeniom. Oto domowe, proste i skuteczne sposoby na te szkodniki.

Ślimaki, które najczęściej spotykamy w naszych ogrodach, dzielą się na dwie grupy. Ślimaki z domkiem budzą naszą większą sympatię i rzadziej sieją spustoszenie, prawdziwymi niszczycielami roślin są natomiast nagie, duże, brązowe i czarne ślimaki, które gdy nadmiernie się rozmnożą, mogą skutecznie i w krótkim czasie zniszczyć wszystkie rośliny ozdobne i uprawne. Jak sobie z nimi radzić?

Ślimaki w ogrodzie: Czy są pożyteczne?

Choć ślimaki w ogrodzie nie należą do miłych gości, to warto pamiętać o tym, że nie pojawiły się w nim przypadkowo i że nie są z definicji szkodnikami. Wręcz przeciwnie, ślimaki są pożyteczne, bo nie tylko zjadają nasiona, chwasty oraz gnijące i martwe rośliny, ale same są pożywieniem dla myszy, nornic czy jeży, a nawet jaszczurek i ptaków. Ślimaki są wszystkożerne, ale odżywiają się przede wszystkim roślinami, więc dlatego tak chętnie odwiedzają nasze przydomowe ogródki, szczególnie te zadbane i różnorodne. Ślimaki najbardziej lubią zacienione zakamarki i wilgoć i to właśnie w takich miejscach znajdziesz ich najwięcej. 

Z drugiej strony ślimaki są faktycznie sporym zagrożeniem dla roślin znajdujących się w ogrodzie, szczególnie gdy nadmiernie się rozmnożą. Zjadają liście i korzenie, a te pozbawione muszli nie tylko niszczą rośliny, ale zostawiają na nich trudny do usunięcia śluz. Gdy więc w twoim ogrodzie jest już naprawdę sporo ślimaków i zaczynają one wyrządzać poważne szkody w uprawach, możesz przystąpić do walki z nimi.

Zobacz również: Jak wykorzystać fusy z kawy na ślimaki w ogrodzie?

Czego nie lubią ślimaki w ogrodzie? Zasadź te rośliny!

Ślimaki pojawiają się w naszych ogrodach najczęściej wieczorem lub po deszczu. Obsiadają nie tylko rośliny, ale także werandy czy tarasy. Mięczaki te nie lubią słońca, które pali ich wrażliwą skórę, … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAgata Duda pojechała na Ukrainę. Zawiozła pomoc
Następny artykułPolsko-Koreańskie Forum Współpracy Technologicznej dot. Kolei Dużych Prędkości w Warszawie (28.04.2022 r.)