A A+ A++

O skutkach działań na rzecz poprawy stanu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz potrzebach społecznych zmian mówi Dominik Kuc, działacz Fundacji Growspace, laureatem nagrody “Autorytet politykazdrowotna.com” w kategorii Aktywista.

Czy czujesz się autorem zmian, które zachodzą w postrzeganiu zdrowia psychicznego w Polsce?

Przede wszystkim jestem bardzo wzruszony całym dzisiejszym wydarzeniem i nagrodą. Czuje się na pewno częścią wybijania głosu młodego pokolenia w tych zmianach. Dlatego, że faktycznie obserwujemy dosyć sporą stygmatyzację, które mówią o swoim zdrowiu psychicznym, są pacjentami, pacjentkami w psychiatrii dzieci i młodzieży. Niezrozumienie osób, które korzystają z różnych form wsparcia i pomocy. Wydaje mi się, że poza oczywiście systemowymi aspektami, potrzebna jest zmiana społeczna. Zmiana nastawienia, abyśmy wszyscy pamiętali, pamiętały o tym, że zdrowie psychiczne musi być równorzędne w stosunku do naszego zdrowia fizycznego i w przypadku tego, co dzieje się teraz w Polsce wierzę, że. Nasza Fundacja ma też wkład w działania i zmienianie społecznych postaw.

Rekordowa liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży w Polsce

Przez kilka lat twojej działalności na pewno coś się zmieniło. Czy możesz opowiedzieć, jakie zmiany zauważasz?

Wydaje mi się, że są to przede wszystkim takie zmiany społeczne. Rzeczywiście zauważamy coraz większą wagę zdrowia psychicznego wśród młodych osób. To one same, bardzo często podejmują kolejne inicjatywy. Mówią o tym, czego potrzebują, angażują się w różnego rodzaju programy, szukają wsparcia. Widzimy też, że sporo samorządów uruchamia programy, które są dedykowane właśnie tej tematyce. Więc takie oddolne ruchy widać i mam nadzieję, że pójdą za tym również działania systemowe.

Czy psychiatria jest w zapaści? Śniadanie politykazdrowotna.com
Czy psychiatria jest w zapaści? Śniadanie politykazdrowotna.com

Czy np. Ministerstwo Zdrowia dostrzega działania waszej fundacji i czy zaprasza was do rozmów właśnie o zdrowiu psychicznym dzieci, młodzieży.

My kilkukrotnie widzieliśmy się z przedstawicielami, przedstawicielkami Ministerstwa Zdrowia. W przypadku zdrowia psychicznego i akurat tej dziedziny bardzo ważna jest współpraca międzyresortowa. To jest nie tylko Ministerstwo Zdrowia, ale również ministerstwo edukacji, ale także np. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które odpowiada za interwencję kryzysową, czy chociażby np. nawet Ministerstwo Cyfryzacji, bo jeżeli mówimy o wpływie urządzeń, telefonów czy urządzeń z dostępem do internetu na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, to nie sposób pominąć kilku resortów.

To jest też kluczowe wyzwanie w zapewnianiu odpowiedniego wsparcia i systemu, który musi jednocześnie współgrać. Tak naprawdę, w kilku kluczowych dziedzinach, kluczowych resortach w Polsce cieszymy się, że możemy być na ten moment partnerem do rozmów, ale mam nadzieję, że będziemy też partnerem do dalszych działań, do tworzenia dalszych programów, które są zapowiadane – czy to w Ministerstwie Zdrowia, czy w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Ja widzę taki potencjał w przedmiocie wiedza o zdrowiu. To, mam nadzieję, jest przedmiot, w którym znajdzie się wiele wątków z zakresu profilaktyki i edukacji zdrowotnej i nie zapominając o zdrowiu psychicznym. Dlatego też serdecznie zachęcam do tego, aby tłumnie brać udział w konsultacjach, które będą się mają się odbywać przyszłym roku, aby te organizacje i pacjenckie, młodzieżowe organizacje, które działają na rzecz zdrowia, brały w tym udział. Dlatego, że tylko w ten sposób dotrzemy do szerokiego grona młodych osób.

Czyli spodziewacie się zaproszenie od ministerstw?

Czekamy na takie zaproszenie.

Autorytety politykazdrowotna.com ponownie przyznane. Zobacz kto jest Autorytetem w 2024 roku
Autorytety politykazdrowotna.com ponownie przyznane. Zobacz kto jest Autorytetem w 2024 roku

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOstrzeżenie trzeciego stopnia: silny deszcz i burze
Następny artykuł[ZDJĘCIA] Posadź drzewo dla swojego dziecka! Pierwsza odsłona akcji za nami!