A A+ A++

W mijającym roku Powiat Krośnieński zrealizował wiele ważnych i kosztownych inwestycji. Jedną z nich jest przebudowa Domu Wczasów Dziecięcych w Rymanowie-Zdroju.

Oficjalny odbiór odbył się 6 grudnia br. w obecności znamienitych gości, wśród których byli m.in. wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, radna sejmiku województwa Joanna Bril, przedstawiciel wojewody podkarpackiego, starosta krośnieński Jan Pelczar, wicestarosta Andrzej Guzik, dyrektor – etatowy członek zarządu Powiatu Monika Subik, burmistrz gminy Rymanów Wojciech Farbaniec, dyrektor DWD Teresa Łożańska wraz z pracownikami placówki oraz przedstawiciele wykonawcy.

Zadanie polegało na przebudowie wybranych pomieszczeń w budynku głównym z wyłączeniem ich elementów konstrukcyjnych. W ramach prac wykonano m.in.: przebudowę instalacji elektrycznej, remont elewacji, stolarki okiennej oraz drzwiowej, zaprojektowanie i budowa groty solnej, ścieżki edukacyjno – przyrodniczej oraz wiaty wypoczynkowej z miejscem na grilla.

Wartość inwestycji to koszt 1 478 388 zł brutto, z czego 1 mln zł pochodzi ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Zrealizowana inwestycja przyczyni się do poprawy warunków pobytu dzieci oraz zwiększy atrakcyjność zajęć oferowanych małym kuracjuszom. Powstała infrastruktura uczyniła z tego miejsca „perełkę infrastrukturalną dla dzieci”. Efektem przeprowadzonej inwestycji jest zwiększenie istniejącego potencjału oraz poprawa jakości oferowanych usług turystycznych, rekreacyjnych i edukacyjno – dydaktycznych oraz zwiększenie dostępności unikalnego zabytkowego budynku, poprawa atrakcyjności turystycznej Rymanowa-Zdroju i okolic, obniżenie kosztów eksploatacji obiektu.

Spotkanie było okazją do odsłonięcia pamiątkowego obelisku wraz z tablicą ufundowanego przez Starostę Krośnieńskiego oraz społeczność Domu Wczasów Dziecięcych za zasługi włożone przez hr. Annę z Działyńskich Potocką na rzecz utworzenia pierwszej na ziemiach polskich Kolonii Leczniczej dla dzieci. Obelisk został poświęcony przez proboszcza miejscowej parafii ks. Marka Zajdla.

Na zakończenie starosta Jan Pelczar przekazał słowa wdzięczności wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięciem. Podkreślił również, jak ważne jest to miejsce, które powstało z myślą o dzieciach i zapewnił, że Powiat Krośnieński dołoży wszelkich starań, aby nadal służyło najmłodszym.

Z kolei dyrektor placówki Teresa Łożańska przypomniała historię związaną z utworzeniem Domu Wczasów Dziecięcych i postać hrabiny Anny z Działyńskich Potockiej.

– Hrabina była indywidualnością silną i nieprzeciętną, przerastającą pod wieloma względami swoją epokę. Jej działalność charytatywna i zaangażowanie w sprawy społeczne, były powszechnie znane. Po przyjeździe do Rymanowa w 1872 roku jeszcze bardziej rozwinęła swą działalność społeczno-oświatową. W 1873 r. założyła w Rymanowie szkołę snycerską dla chłopców, uczącą artystycznej stolarki i rzeźby w drewnie, a dla dziewcząt szkołę koronkarską. Z inicjatywy obojga Potockich powstało w Rymanowie Towarzystwo Zaliczkowe i Kasa Oszczędności. Większość swojego czasu poświęcała na leczenie zarówno dzieci jak i dorosłych, nikogo nie pozostawiając bez pomocy.

Wielkie zaangażowanie i troska o zdrowie innych skłoniło Potockich do poszukiwań wód leczniczych, podobnych jak w pobliskim uzdrowisku Iwonicz-Zdrój. Poszukiwania te uwieńczone zostały sukcesem w 1876 roku. Od tego momentu hr. Anna Potocka współuczestniczyła w urządzaniu i rozbudowie zakładu kąpielowego.

Rozwój Kolonii przerwała I Wojna Światowa, gdyż w 1914 roku w Boże Narodzenie jeden z pawilonów został podpalony, a dwa pozostało doszczętnie ograbione.

Druga Wojna Światowa znów przyniosła wielkie zniszczenia, ale budynki Kolonii przetrwały. Dopiero w 1946 roku został spalony jeden pawilon i budynek dyrektora i administracji. Pozostał tylko jeden pawilon, który w 1949 roku został przekazany Związkom Zawodowym Pracowników Sąd i Prokuratury. Dzięki ich staraniom pawilon ten został wyremontowany i znów zaczęły do niego przyjeżdżać dzieci na kolonie letnie. Budynek ten w ich posiadaniu był do 1952 roku, po czym został przejęty przez Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Rzeszowie Kuratorium Okręgu Szkolnego 14 (po zmianach administracyjnych Kuratorium Oświaty i Wychowania w Krośnie). Wydział socjalny wymienionego Prezydium włożył duże kwoty na to, by budynek, w którym od kilkudziesięciu lat prowadzone były kolonie letnie, przystosować na turnusy w ciągu całego roku. Wówczas 18 listopada 1952 roku rozpoczął działalność Państwowy Dom Wczasów Dziecięcych, który funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

Z dniem 1 stycznia 1999 roku organem prowadzącym placówkę jest Powiat Krośnieński.

Po zwiedzeniu obiektu zaproszeni goście, którzy byli pod ogromnym wrażeniem zrealizowanej inwestycji, przekazali na ręce starosty gratulacje i życzenia dalszego rozwoju placówki oraz realizacji kolejnych przedsięwzięć.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Krośnie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW przyszłości motoryzacji rola opon będzie nadal wzrastać
Następny artykułNowe zasady obliczania firmowej zaliczki na PIT