A A+ A++

Dokonując wyboru, zawsze chcemy zrobić to jak najlepiej. Nie inaczej jest w przypadku okien do naszego domu. Jest to taki element elewacji, który zostanie z nami na nawet kilkanaście lat. Od tego, na jakie okna się zdecydujemy, zależeć będzie nasz komfort cieplny i… rachunki za ogrzewanie. Sprawdź jakie okna sprawdzą się w domu w Krakowie.

Jakie okna wybrać do domu jednorodzinnego?

Obecnie na rynku mamy do wyboru trzy rodzaje okien – plastikowe, drewniane i aluminiowe. Każde mają swoje wady i zalety oraz są wykorzystywane w różnych budynkach. Co je charakteryzuje?

  • Okna plastikowe – wykonane z lekkiego i trwałego PCV. Są łatwe w utrzymaniu i mogą mieć każdy kształt i rozmiar. Mają wysokie właściwości izolacyjne, dźwiękoszczelne oraz dużą odporność na warunki atmosferyczne. Zdecydowanie najczęściej wybierane w budownictwie prywatnym i publicznym.
  • Okna drewniane – mają klasyczny i naturalny wygląd. Wymagają odpowiedniej impregnacji i malowania, ale w przypadku uszkodzenia łatwo je zregenerować. Idealnie komponują się ze starym budownictwem oraz z konstrukcjami w całości wykonanymi z drewna.
  • Okna aluminiowe – są bardzo lekkie i mają smuklejsze ramy. Dzięki temu można w nich zamontować większe szyby. Są odporne na temperaturę i promieniowanie UV, ale nie nadają się do naprawy w wyniku uszkodzenia (musimy wymienić całą konstrukcję). Mają również słabsze właściwości izolacyjne. Często są montowane w budynkach o wielkich przeszkleniach biurowcach, centrach handlowych itp.

Jak widać, jest z czego wybierać. W przypadku domów jednorodzinnych pod uwagę bierze się zazwyczaj okna drewniane lub PCV. Te plastikowe są najpopularniejszym wyborem, ale jeśli budujesz dom z bali lub remontujesz szlachecki dworek, zastanów się nad naturalnym materiałem.

Najlepsze okna do domu pasywnego – podpowiadamy

W domach pasywnych okna odpowiadają za pobieranie ciepła z promieniowania słonecznego. Są one jednocześnie słabym punktem takiego budynku, dlatego powinny maksymalnie ograniczać straty ciepła. Kluczem jest odpowiednie rozplanowanie umiejscowienia otworów okiennych oraz ich wielkości i rodzaju. Dobrym rozwiązaniem są zaawansowane technologicznie okna z PCV. 

Już podstawowe modele mają wysokie właściwości termoizolacyjne, ale te przeznaczone do domów pasywnych są trzyszybowe i dodatkowo uszczelnione, np. wypełnieniem izolacyjnym. Takie okna mają również wklejane szyby pokryte powłokami niskoemisyjnymi, a przestrzenie pomiędzy nimi są wypełnione gazem szlachetnym.

Kluczem do wykorzystania pełni potencjału płynącego z okien do domów pasywnych jest ich odpowiedni montaż. Dlatego to zadanie warto powierzyć profesjonalistom. Należy również zadbać o odpowiednie wyliczenia parametrów. Firmy, zajmujące się kompleksową sprzedażą okien w Krakowie znajdziesz pod tym adresem: https://aleo.com/pl/branza/okna/krakow. 

Ile kosztują poszczególne rodzaje okien?

Ceny okien będą zależne nie tylko od rodzaju, ale także ich wielkości i kształtu. Przyjmuje się, że cena okna plastikowego jest najkorzystniejsza w odniesieniu do jakości. Najpopularniejsze rozmiary często są dostępne od ręki, co również wpływa na zmniejszenie wydatków. Najdroższe będą nowoczesne okna aluminiowe, które zwykle trzeba wykonywać na wymiar. Drewniane zazwyczaj są bardziej kosztowne w porównaniu do tych wykonanych z PCV. Ponadto koszt może wzrastać wraz ze stopniem skomplikowania konstrukcji – dodatkowymi szprosami lub zdobioną ramą.

Jeśli potrzebujemy okien do domów energooszczędnych i pasywnych, musimy liczyć się ze sporymi wydatkami. Zaawansowane technologie, które są w nich zastosowane znacznie, wpływają na cenę końcową.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW listopadzie Wawel zwiedzisz za darmo. Na jakich warunkach?
Następny artykułWypadek na torach. Wstrzymany ruch pociągów na linii Wałbrzych – Jelenia Góra