A A+ A++

Materiał przygotowany dla prasy.

W bogatej palecie działań przemyskiej Caritas, znajdują się także różnego rodzaju formy pomocy i wsparcia na rzecz osób z niepełnosprawnością. Wśród wielu prowadzonych placówek, projektów, inicjatyw adresowanych do potrzebujących jest także kontynuacja dzieła św. Brata Alberta. Założony w Przemyślu przez Alberta Chmielowskiego Dom Pomocy Społecznej wciąż niesie pomoc i wsparcie osobom najbardziej potrzebującym i chorym.

            Aktualnie, placówka prowadzona jest przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej (od 2017 r.) i jest adresowana do dorosłych mężczyzn dotkniętych niepełnosprawnością intelektualną. Jej celem jest całodobowa, wszechstronna opieka nad mieszkańcami, realizowana poprzez zaspokojenie potrzeb bytowych, opiekuńczych, pielęgnacyjnych i wspomagających.Pacjenci zapewnione mają zamieszkanie, wyżywienie, odzież, obuwie oraz środki czystości. W ramach opieki, pracownicy placówki niosą mieszkańcom pomoc w zaspokajaniu ich czynności życiowych (karmienie, ubieranie, poruszanie się, utrzymaniu higieny osobistej).  Natomiast usługi wspomagające to przede wszystkim zajęcia w zakresie terapii zajęciowej. W ramach działalności, placówka zapewnia udział w różnego rodzaju zajęciach aktywizujących, sportowych jak również z zakresu rehabilitacji społecznej. Ze względu na to, że mieszkańcy DPS są w dość dużym przedziale wiekowym (od 20 do 68 lat), prowadzone zajęcia terapeutyczne, są dostosowane do indywidualnych potrzeb, możliwości oraz zainteresowań podopiecznych.Wśród wielu podejmowanych aktywności warto wymienić: wyjścia do kina, udział w różnego rodzaju przeglądach artystycznych, zabawy integracyjne, warsztaty biblioteczne, wycieczki turystyczne, turnieje sportowe, wyjazdy na basen, nabożeństwa okolicznościowe, itp.

W kalendarzu wydarzeń cyklicznie odbywają się: piknik św. Brata Alberta, śniadanie wielkanocne, wigilia, zajęcia kulinarne, warsztaty ceramiczne, treningi umiejętności społecznych oraz umiejętności samoobsługowych. Na terenie obiektu znajduje się także warsztat stolarski, w którym podopieczni pod opieką instruktora wykonują różnego rodzaju prace oraz warsztat krawiecki, gdzie mieszkańcy uczą się wyszywać, haftować i pracować na maszynach do szycia. Mieszkańcy biorą też udział w wydarzeniach kulturalnych i wyjazdach krajoznawczo-turystycznych. Część podopiecznych systematycznie uczestniczy także w warsztatach terapii zajęciowej, poszerzając swoje kompetencje zawodowe.

            Celem podejmowanych w placówce inicjatyw jest przede wszystkim całodobowa opieka, aktywne zagospodarowanie czasu, wyrabianie zaradności osobistej podopiecznych, pobudzanie ich aktywności społecznej oraz ćwiczenie umiejętności pełnienia ról społecznych. Nad funkcjonowaniem placówki i bezpieczeństwem pensjonariuszy czuwa wyspecjalizowana kadra pracowników, m.in. w dziale administracyjnym (dyrektor, księgowe), w dziale gospodarczym (kucharz, pomoc kuchenna, konserwator), oraz w dziale terapeutyczno-opiekuńczym (pielęgniarki, opiekunowie, psycholog, instruktorzy terapii zajęciowej, pracownik kulturalno-oświatowy,  fizjoterapeuta). Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej mają zapewnioną także regularną opiekę duszpasterską realizowaną w miejscowej kaplicy. Do dyspozycji mieszkańców jest także duży ogród gdzie pensjonariusze lubią odpoczywać i aktywnie spędzać czas. Dużą atrakcją dla podopiecznych jest obecność na terenie ogrodu czterech alpak. Kontakt z tymi zwierzętami ma działanie terapeutyczne, sprzyja rozluźnieniu, wyciszeniu oraz niweluje objawy nerwicy czy zaburzeń lękowych.

Aktualnie w placówce zamieszkuje 65 podopiecznych z terenu całej Polski. Na chwilę obecną w Domu Pomocy Społecznej jest 5 miejsc wolnych. Warunkiem przyjęcia do placówki jest potwierdzona orzeczeniem niepełnosprawność, która nie pozwala na samodzielne funkcjonowanie. Decyzję skierowania do Domu Pomocy Społecznej i formę opłaty za pobyt wydaje odpowiedni organ gminy, z terenu której pochodzi podopieczny. Pobyt w DPS jest odpłatny w maksymalnej wysokości 70% dochodów podopiecznego. Opłatę za pobyt może wnosić mieszkaniec, jego ustawowy przedstawiciel, małżonek lub inny członek rodziny. W przypadku braku takiej możliwości, obowiązek finansowy spoczywa na gminie.

Wszystkich zainteresowanych funkcjonowaniem placówki oraz chętnych do skorzystania z jej usług, zapraszamy do kontaktu (tel.: 16 670 73 40).

Ks. dr Paweł Konieczny – Zastępca Dyrektora Caritas Archidiecezji Przemyskiej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowa osoba na czele prezydenckiego klubu w Radzie Miasta Bielska-Białej
Następny artykułNowa strategia migracyjna. Rząd pokazał dokument