Dom Gąski i Esterki został wyróżniony przez samorząd Mazowsza w konkursie “Najlepsza renowacja roku 2021 na Mazowszu”. Pierwsza nagroda została przyznana Jatkom w Ostrowi Mazowieckiej.
Jak zaznacza marszałek Adam Struzik wyróżniliśmy te zabytki, których konserwacje wymagały najwięcej pracy i zaangażowania. – Jestem przekonany, że będą one inspiracją dla innych właścicieli takich obiektów. Zachowanie ich w dobrym stanie to nasz obowiązek – mówi marszałek.
Mazowsze to region bogaty w perełki architektoniczne i obiekty zabytkowe. Z danych Narodowego Instytutu Dziedzictwa wynika, że na Mazowszu znajduje się ponad 7 tys. obiektów zabytkowych w grupie zabytków nieruchomych. Niejednokrotnie prace wykonywane przy zabytkach to zadania bardzo trudne i wymagające. Dlatego samorząd województwa postanowił uhonorować najlepsze renowacje tego roku w regionie. Kierując się m.in. wysokim poziomem badań konserwatorskich, jakością wykonania pracy czy uwzględnieniem potrzeb społecznych w konkursie zostały przyznane trzy nagrody główne i trzy wyróżnienia. Trafią one do obiektów m.in. z Ostrowi Mazowieckiej, Ciechanowa, Radomia, Nasielska i Warszawy.
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
https://www.cozadzien.pl/kultura/gaska-i-esterka-po-remoncie/72048
I nagroda (15 tys. zł) została przyznana Jatkom (hala targowa) w Ostrowi Mazowieckiej za staranny kunszt konserwatorski i projektowy oraz przywrócenie użyteczności obiektu. II nagroda (12 tys. zł) została przyznana „Krzywej Hali” w Ciechanowie za przeprowadzenie remontu konserwatorskiego w dużej skali z zachowaniem jego pierwotnej funkcji mieszkalnej i użyteczności publicznej, za otoczenie troską obiektu należącego do tzw. kłopotliwego dziedzictwa i zadbanie o jego otoczenie ważne społecznie, a także za staranny i zgodny ze sztuką konserwatorską remont. Zaś III nagroda (10 tys. zł) została przyznana budynkowi dawnego domu Ksawerego Konopackiego w Warszawie za uratowanie skazanego na zagładę zabytku, dzięki czemu powstała efektowna budowla o istotnej roli w kontekście lokalnej urbanistyki, architektury i lokalnej społeczności.
Samorząd przyznał również trzy wyróżnienia. Wśród nich znalazł się m.in. dom Gąski i Esterki w Radomiu.
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
Przypomnijmy, w kwietniu tego roku zakończył się remont kamienic Gąski i Esterki. Modernizacja polegała na rozebraniu garażu dobudowanego do kamienic, pogłębieniu piwnic w celu zwiększenia powierzchni użytkowej, remoncie ścian, podłoża posadzek oraz izolacji fundamentów. Zostały wymienione okna, drzwi, instalacje centralnego ogrzewania i wentylacji. Kapitalnemu remontowi zostały poddane tynki zewnętrzne i wewnętrzne. Powstała też nowa konstrukcja dachu. Radomskie muzeum na remont kamienic Gąski i Esterki otrzymało dotację ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego w kwocie prawie: 7 mln 984 tys. zł.
W dwóch najstarszych kamienicach na radomskim rynku ma powstać Muzeum Historii Radomia. Muzeum ma zostać otwarte w czerwcu 2022 r.
kos, czd fot. archiwum cozadzien.pl
Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS