28 maja 2024 08:00. Infografika. Mapa Airly / dym z kominów nad Wałbrzychem. Fot. DAI
Tematy: dariusz kucharski piece uchwała antysmogowa wiesław sójka
Od 1 lipca na Dolnym Śląsku zacznie obowiązywać całkowity zakaz palenia w kopciuchach. To także data, kiedy w życie wejdą kilkudziesięcioprocentowe podwyżki cen prądu. Jak poradzą sobie z tym miasta regionu?
30 czerwca 2024 roku to ostateczna data, do której można będzie używać tzw. kopciuchów – czyli starych pieców na węgiel. Gminy przygotowują się do tego, jednak rzeczywistość mocno odbiega od założeń. Dziś w Wałbrzychu takie piece wciąż działają w co najmniej pięciu tysiącach mieszkań. Co więcej, gmina nie zamierza w sposób specjalnie restrykcyjny egzekwować ich wymiany czy zakazu użytkowania.
– Już jakiś czas temu spotkaliśmy się z komendantem straży miejskiej i umówiliśmy się na tę akcję edukacyjną. Także każde zdarzenie, które będzie związane z na przykład zgłoszeniem, że ktoś kopci, to będzie też okazja do tego, żeby poinstruować. Przede wszystkim uważam, że edukacja i wsparcie, które oferujemy, czyli pomoc w zmianie sposobu ogrzewania, są kluczowe – mówi Wiesław Sójka z wałbrzyskiego magistratu.
REKLAMA
Innym kłopotem gmin będą sięgające nawet 60% dla firm i instytucji podwyżki cen prądu. Jak powiedział mi Dariusz Kucharski – burmistrz Dzierżoniowa, miasto przygotowuje się do takiego scenariusza od lat.
– Szkoły, przedszkola, żłobki czy Urząd Miasta mamy już te panele fotowoltaiczne. Również montujemy tzw. bierne kompensatory mocy. Trzeba wydać kilkanaście tysięcy złotych na taki kompensator, ale powoduje to, że po dwóch latach czy po roku on się spłaca i po prostu ta energia jest tańsza. Nie można siąść i narzekać, tylko po prostu robić takie działania, które powodują, że zużyjemy po pierwsze mniej tej energii, po drugie pozyskamy energię darmową, czyli ze słońca i wiatru, a po trzecie będziemy racjonalnie korzystali z energii elektrycznej.
W myśl uchwały środowiskowej Sejmiku Województwa Dolnośląskiego zakaz obejmuje piece kaflowe, kuchnie węglowe, piece typu „koza” oraz kominki poniżej trzeciej klasy emisyjności. Przepisy obowiązują przez cały rok i dotyczą każdego użytkownika instalacji, niezależnie od tego, czy jest właścicielem urządzenia.
Dodano: 28 maja 2024 08:00
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS