A A+ A++

Ponad 20 milionów dni spędzili w zeszłym roku Dolnoślązacy na zwolnieniach lekarskich. Na tle całego województwa mieszkańcy subregionu legnickiego wypadli najlepiej – zarówno pod względem liczby dni „chorobowego”, jak i liczby samych zwolnień lekarskich.

Lekarze wystawili dolnośląskim pacjentom 1,8 mln e-ZLA, w tym nieco ponad 200 tys. z powodu COVID-19. W całym kraju w minionym roku lekarze wystawili 20,5 mln zwolnień, a łączna liczba dni absencji chorobowej w pracy wyniosła 239,9 mln. W porównaniu z rokiem 2020 spadła zarówno absencja liczona w dniach (o 6,3 proc.), jak i liczba e-ZLA – o 1,3 proc.

źródło: materiały prasowe ZUS

– W minionym roku zwolnienia lekarskie były wystawiane przeciętnie na 11,7 dnia, ale trzeba pamiętać, że jedna osoba może otrzymać kilka zwolnień w ciągu roku – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Przynajmniej jedno zwolnienie dostało w ubiegłym roku 6,5 miliona osób, co stanowi około 45 procent liczby osób podlegających w tym momencie ubezpieczeniu chorobowemu, zatem w rzeczywistości przeciętna długość absencji chorobowej wyniosła 36,7 dnia – wyjaśnia.

W 2021 r. mężczyźni byli na „chorobowym” średnio 33,5 dnia, kobiety – 39,5 dnia. Najczęstszą przyczyną, bo w 17 proc. przypadków, nieobecności w pracy były dolegliwości związane z ciążą, porody i połogi. Za 16,5 proc. przerw w pracy odpowiadały choroby układu mięśniowo-szkieletowego. Polacy często cierpią też z powodu urazów i zatruć (13,1 proc.), chorób układu oddechowego (11,6 proc.) oraz zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania (10,5 proc.), które według statystyk ZUS od lat nabierają coraz większego znaczenia.

W rejestrze widoczna jest jedynie część absencji chorobowej wynikającej z epidemii COVID-19.

– Wynika to z faktu, że usprawiedliwieniem nieobecności w pracy oraz podstawą wypłaty zasiłków jest również decyzja o nałożeniu kwarantanny i izolacji – dodaje rzeczniczka ZUS.

Dlatego w 2021 r. zarejestrowano jedynie 528,3 tys. zaświadczeń lekarskich z tytułu jednostki chorobowej COVID-19 (kod U07) na łączną liczbę 4,2 mln dni. Lekarze wystawiają także zaświadczenia na jednostki chorobowe powiązane z COVID-19 (kod U08, U09, U10, U12), np. powikłania po tej chorobie lub rehabilitację pocovidową. W 2021 r. w całej Polsce wpłynęło do ZUS aż 165,4 tys. takich zaświadczeń na łącznie 1,7 mln dni absencji.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułObraz zdewastowany przez ochroniarza. Dorysował oczy
Następny artykułKoszulki polo – męski must have czy element passé? Sprawdzamy