W imieniu Redakcji Forbes Polska zgromadzonych gości przywitał Paweł Strawiński
Fot.: Piotr Kucza / Forbes
— Awans do naszego zestawienia to jest jednak nie lada wyczyn, szczególnie w tych ostatnich latach, w których towarzyszyło nam zjawisko, które ja nazywam multi kryzysem. Czyli nałożone na siebie pandemia, inflacja, wojna, kryzys energetyczny, a w Polsce jeszcze chaos prawno-instytucjonalny. Miejmy nadzieję, że już jesteśmy na tej ostatniej mili tego multi kryzysu – mówił Paweł Strawiński.
W pierwszej części wydarzenia zabrał głos Michał Rubaszek, Starszy Ekonomista Biura Analiz Makroekonomicznych w ING Banku Śląskiego, gdyż Diamenty to także analizy i prognozy. W swoim wystąpieniu odpowiadał na pytanie – Czy Polska może być ponownie liderem wzrostu gospodarczego i dlaczego?
Michał Rubaszek, Starszy Ekonomista, Biuro Analiz Makroekonomicznych, ING Bank Śląski
Fot.: Piotr Kucza / Forbes
— W mediach ostatnio dużo się mówi, że ze względu na rosnące koszty pracy firmy zagraniczne w Polsce będą zamykać działalność lub planują zwolnienia grupowe. Na podstawie danych Eurostatu szacujemy, że godzinowy koszt pracy w Polsce w pierwszym kwartale tego roku wynosił 16 euro, a na przykład w Portugalii to było 16,3 euro w Grecji, 17 euro, na Węgrzech 14 euro, w Słowacji 17 euro, a w Czechach 18 euro. Jesteśmy tańsi niż Hiszpania 25 euro czy Włochy 29 euro, ale ten dystans jest już zdecydowanie inne niż 2020 roku, gdzie godzinowe koszty pracy w Polsce wynosiły 10,6 euro. Jak popatrzymy na dynamikę rok do roku, to wynosi ona 24 proc. Ta nasza przewaga konkurencyjna, jeżeli chodzi o koszty pracy, dosyć mocno się zmniejszyła — przyznaje Michał Rubaszek.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS