A A+ A++

Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe zabezpiecza jeden z piękniejszych, a jednocześnie trudniejszych topograficznie regionów Polski. Ratownicy dojeżdżają do pacjentów karetkami po drogach wymagających częstego odśnieżania i łatania, często są to zupełne bezdroża, wioski czy osady leśne rozrzucone po całych Bieszczadach i oddalone od bieszczadzkich szpitali o nawet 60 kilometrów.

W naszych karetkach rodzą się dzieci, a trudniejsze przypadki transportujemy do ośrodków o wyższej referencyjności – bardzo często jest to Rzeszów oddalony od Cisnej o 120 km, a od najdalej wysuniętego miejsca w Bieszczadach gdzie mieszkają ludzie – blisko 200 km! – komentują ratownicy medyczni z Cisnej.

Teoria tzw. „złotej godziny” funkcjonująca w medycynie ratunkowej, w Bieszczadach nabiera nowego znaczenia… Od momentu odebrania zgłoszenia i wyjazdu karetki, dojazd powinien być jak najszybszy. Zimą, gdy śnieg w ciągu kilkunastu minut zasypuje wszystko, nie jest to takie proste. Oprócz podstawowego sprzętu ratownicy wożą ze sobą w karetkach także łopaty do odśnieżania. Nierzadko sami musieli odśnieżać drogę, aby można było dojechać do potrzebującego. Dodatkowym utrudnieniem jest bliskość granicy z Ukrainą, gdzie w Krościenku mają miejsce nielegalne przejścia imigrantów ze wschodniej Europy i Azji. W sezonie turystycznym przyjeżdżają setki tysięcy turystów z całej Polski i zagranicy.

Zima w Bieszczadach zabrała już wiele ludzkich istnień, ale my – pracownicy Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego chcemy to zmienić! Szczytem naszych marzeń jest karetka z napędem na cztery koła – dzięki której mieszkańcy Bieszczadów mieliby szansę na szybszą pomoc w stanach zagrożenia zdrowia i życia, oraz szybki transport do szpitali o wyższej referencyjności – nawet wtedy, kiedy Bieszczady pokryje gruba warstwa śniegu. – piszą ratownicy, prosząc o wsparcie. 

Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe zatrudnia świetnie wyszkolonych ratowników, pasjonatów swojego zawodu, którzy w połączeniu z dobrym, niezawodnym sprzętem są w stanie profesjonalnie zabezpieczyć Bieszczady. – Zwracamy się z ogromną prośbą o pomoc nie tylko dla naszego Pogotowia, ale przede wszystkim dla ludzi potrzebujących pilnej pomocy Ratownictwa Medycznego w głębokich Bieszczadach! – komentują ratownicy medyczni.

Ratowników medycznych z Cisnej można wesprzeć poprzez wpłaty na specjalnie uruchomioną zbiórkę funduszy poprzez portal zrzutka.pl (kliknij tutaj).

red.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMicrosoft Teams: rozmowy ze znajomymi już w przeglądarce. Spotkania do 24h
Następny artykułPrzegląd najciekawszych prezentów na Homebook.pl, które kupisz taniej podczas Black Week