Sprzedaż nieruchomości wiąże się ze sporządzeniem i podpisaniem aktu notarialnego. Czynność ta związana jest z koniecznością posiadania odpowiednich dokumentów. Jak przygotować się do sprzedaży nieruchomości, aby przyspieszyć dopełnienie formalności? Jakie dokumenty są potrzebne przy sprzedaży mieszkania, domu lub działki?
Sprzedaż mieszkania, domu czy działki wiąże się z wieloma formalności. Dlatego gromadzenie dokumentów należy wcześniej zadbać o zgromadzenie odpowiednich dokumentów. Przy sprzedaży nieruchomości warto skorzystać z usług profesjonalnych agencji np. biura Bracia Sadurscy, która zajmie się skompletowaniem wszystkich dokumentów.
Księga wieczysta
Proces sprzedaży nieruchomości powinien zostać rozpoczęty od ustalenia jej stanu prawnego. Podstawowym dokumentem umożliwiającym ustalenie stanu prawnego nieruchomości jest Księga Wieczysta. Znajdujące się w niej również wszelkie ostrzeżenia wpisane z urzędu informujące o niezgodności stanu prawnego ze stanem rzeczywistym. Posiadając numer księgi wieczystej, można ją sprawdzić online w przeglądarce Elektronicznych Ksiąg Wieczystych na stronie ministerstwa.
Tytułu prawny do nieruchomości
Kolejnym dokumentem przy sprzedaży nieruchomości jest tytuł prawny do nieruchomości, czyli dokument potwierdzający sposób, jak sprzedający wszedł w jej posiadanie. W zależności od tego, w jaki sposób doszło do nabycia nieruchomości, takim dokumentem poświadczającym będzie:
- akt notarialny ustanowienia odrębnej własności lokalu w przypadku nabycia u dewelopera
- akt notarialny umowy sprzedaży w przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórnym
- akt notarialny umowy darowizny lub poświadczenia dziedziczenia
- w przypadku nabycia nieruchomości w drodze spadku, prawomocne postanowienie sądu
W ostatnim przypadku należy dodatkowo przedstawić zaświadczenie z urzędu skarbowego o uiszczeniu podatku od spadku lub o zwolnieniu z opłat.
Zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej
Jeśli mieszkanie posiada spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, należy przedstawić zaświadczenie ze spółdzielni o przysługującym prawie do lokalu. Zaświadczenie potwierdza właściciela tego prawa oraz jego oznaczenie prawne.
Zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami
Jest to dokument wystawiony przez zarządcę nieruchomości lub spółdzielnię mieszkaniową. Zaświadczenie dotyczy bieżących rozliczeń oraz wysokości zaliczek na poczet użytkowania mediów w danym okresie rozliczeniowym
Zaświadczenie z banku o saldzie zadłużenia
Termin na wydanie tego dokumentu wynosi 14 dni, więc warto zadbać o nie odpowiednio wcześniej. Zaświadczenie potrzebne jest w przypadku sprzedaży nieruchomości, która obciążona jest kredytem hipotecznym. Towarzyszy mu promesa, która stwierdza, że bank, po spłacie zadłużenia, wyda zgodę na wykreślenie hipoteki.
Zaświadczenie o braku osób zameldowanych
Warto, by dokument ten był aktualny na dzień podpisania notarialnej umowy sprzedaży, najlepiej wydany 1-2 dni wcześniej. Dzięki temu strona kupująca może czuć się bezpiecznie.
Wypis z rejestru gruntów lub kopia mapy ewidencyjnej
Te dokumenty są potrzebne w przypadku sprzedaży nieruchomości gruntowych zabudowanych lub niezabudowanych. Dokumenty można uzyskać w Starostwie Powiatowym.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS