A A+ A++

Michał Szlaga od lat fotografuje zmiany zachodzące na postoczniowych terenach. Pracował ze stoczniowcami, przez lata tworzył kulturalną tkankę Stoczni Gdańskiej, a gdy artyści i artystki musieli opuścić industrialne tereny, zamieszkał w kamienicy z widokiem na plac Solidarności i wznoszony tam budynek Europejskiego Centrum Solidarności.  

Szlaga fotografuje Stocznie

Zafascynowała go historyczna Brama nr 2 i wszystkie zmiany zachodzące wokół niej. “Czekałem na Drogi do Wolności, nadal są w budowie, widać je już wyraźniej – ale na pewno nie w pełni. Śledziłem na przestrzeni dekady kolejne odsłony pomysłów na nią, sam wielokrotnie przemierzałem ją w drodze do domu, do pracowni, do miasta, na stocznię, i właśnie z tej drogi i z jej założenia postanowiłem uczynić obiekt wieloletniego badania terenowego, zataczałem kręgi, wyznaczałem osie, wszystko z marszu, systematycznie, w ułamku sekundy, z drogi, w latach 2000–2014 wykonałem około 6 tysięcy fotografii na tym mniej więcej kilometrowym odcinku przestrzeni” – pisze w poście w mediach społecznościowych Szlaga.  

Pierwszy raz projekt “Brama” ujrzał światło dzienne w czerwcu 2015 roku na ekspozycji w Gdańskiej Galerii Miejskiej. Szlaga, poza fotografiami, nagrywał filmy. Powstało z tego obszerne archiwum dokumentujące lata zachodzących na postoczniowych terenach zmian. Archiwum, które tylko kilkukrotnie można było zobaczyć w przestrzeni galeryjnej. Ostatni raz m.in. na wystawie “Fotografowałem polskiego króla” w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, która była retrospektywą prac Szlagi przygotowaną przez Annę Mituś z BWA we Wrocławiu.  

Ponad tysiąc zdjęć

Jak pisze Szlaga w mediach społecznościowych to właśnie dzięki przygotowanej przez Mituś retrospektywie fotograf podjął się opracowania książkowego “Bramy”. Praca nad projektem trwała rok. Razem z projektantką książki, Sylwią Chmielarz, wybrali 1237 zdjęć z 6 tysięcy wykonanych.  

Publikacje wzbogacą teksty gdańskiego historyka sztuki Romana Nieczyporowskiego oraz kuratora fotografii z litewskiej Kaunas Photography Gallery Gintarasa Cesonisa. Szlaga napisał dwa wiersze. Fotograf publikację tę dedykuje Aleksandrze Olszewskiej, społeczniczce i gospodyni placu Solidarności, przyjacielowi Aramowi Rybickiemu, “świetlistemu duchowi” Henrykowi Wujcowi oraz miastu Gdańsk.  

Michał Szlaga ‘Brama’ fot. Michał Szlaga

Książka dostępna jest w przedsprzedaży na stronie wydawnictwa Oficyna oraz Instytutu Fotografii Fort. Jak informuje Szlaga realizacja zamówień ruszy w pierwszym tygodniu kwietnia.  

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOkoło 300 osób wzięło udział w Rajdzie Bab! [wideo, zdjęcia]
Następny artykułMakabryczny żart 15-latki odbił się echem w mediach w całej Polsce!