A A+ A++

Kluczowa jest  świadomość, że mówimy o dzikich zwierzętach, które same powinny zdobywać pożywienie. Przestrzegajmy podstawowej zasady – pamiętajmy, aby dokarmiać je zimą, czyli w trudnych dla nich warunkach. Jeżeli podejmiemy już decyzję o dokarmianiu, musimy pamiętać o regularności ponieważ, ptaki łatwo przyzwyczajają się do naszej pomocy i przestają same zdobywać pokarm.

W powszechnym przekonaniu utrwaliło się, że ptaki karmi się pieczywem. Nie jest to dobra praktyka! Pamiętajmy, aby nie dokarmiać ptaków chlebem.  Ich przewód pokarmowy nie jest dostosowany do takiego jedzenia. Może się to skończyć poważnymi konsekwencjami. Najczęstszymi chorobami, jakie wywołują takie działania jest choroba układu pokarmowego – tzw. kwasica, zespól anielskiego skrzydła czyli deformacja stawów, która utrudnia lub uniemożliwia latanie, biegunki, odwodnienie i problemy z nerkami.

Czym karmić ptaki?

Przede wszystkim musimy pamiętać, żeby nie wrzucać pokarmu do wody. Przyczynia się to do powstawania zanieczyszczeń w całym otaczającym ekosystemie. Szczególnie chleb wrzucony do wody  tonie i gnije, powodując nadmierny rozkwit glonów na powierzchni zbiorników wodnych, które pochłaniają tlen i wydzielają toksyny groźne dla ptaków wodnych i ryb. Dlatego tak ważne jest utrzymanie porządku i dbanie o to, aby zepsute resztki jedzenia były uporządkowane ponieważ stanowią siedlisko bakterii i pasożytów.

Ptaki duże należy dokarmiać:

– ziarnami zbóż – słonecznik, proso, kasze, kukurydza, płatki owsiane
– gotowane i pokrojone warzywa, ale niesolone – marchew, ziemniaki, buraki, kapusta

W przypadku ptaków małych (sikory, kosy, gile, mazurki, wróble):

– drobne ziarna zbóż – słonecznik, proso, czarnuszka, płatki owsiane i ryżowe
– słonina – niesolona, nie może wisieć dłużej niż 2 tygodnie
– pyzy – gotowe mieszkanki tłuszczowo-nasienne w formie kul
– orzechy – włoskie, ziemne niesolone, laskowe
– suszone owoce – niekandyzowane

Pamiętajmy:

– dokarmianie rozpoczynamy zimą, gdy pojawi się duża pokrywa śniegu
– ptaki należy dokarmiać regularnie
– nie używamy soli
– nie używamy chleba
– dbamy o porządek w miejscu dokarmiania

Jeszcze raz podkreślamy i apelujemy, aby nie dokarmiać ptaków chlebem. Pieczywo szkodzi ich zdrowiu! Szczególnie jest to istotne na terenach parków, gdzie znajdują się zbiorniki wodne.

Pamiętamy jesienią i zimą o ptakach! Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby naszych mniejszych przyjaciół dokarmiać w prawidłowy sposób.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułElegancki Krychowiak szaleje na zakupach
Następny artykułKamila Kotowska (cux.io): Jeśli chcemy budować przewagę marketingową, musimy zaprzyjaźnić się z analityką