Dofinansowanie do wynagrodzeń i składek ZUS dotyczy także pracowników delegowanych. Czy składki i zaliczki na podatek mogą być odprowadzane za granicą? Jak to jest w przypadku działalności prowadzonej w Polsce z oddziałem działającym za granicą? Przez jaki czas można korzystać z dofinansowania?
Dofinansowanie także na pracowników delegowanych
Dofinansowanie do części kosztów wynagrodzeń i składek ZUS przysługuje też firmom zatrudniającym pracowników oddelegowanych do pracy za granicą – wynika z objaśnienia resortu rozwoju wydanego na wniosek Rzecznika MŚP.
Na podstawie ustawy z dania 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem COVID-19, przedsiębiorcy dostali prawo do dofinansowania przez maksymalnie 3 miesiące części kosztów wynagrodzeń pracowników i składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku spadku obrotów na skutek epidemii (art. 15zzb ustawy).
Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2021
Składki i zaliczki na podatek odprowadzane za granicą
Rzecznik MŚP przypomina, że wobec zgłaszanych przez przedsiębiorców wątpliwości wystąpił o wydanie objaśnień prawnych, czy dofinansowanie przysługuje też przedsiębiorcy zatrudniającemu pracowników, którzy przez określony czas wykonują na jego rzecz pracę za granicą. Chodzi o sytuacje, gdy składki na ubezpieczenia społeczne odprowadzane są w Polsce, ale zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od tych pracowników odprowadzane są za granicą, np. w Niemczech, a także o przypadki, gdy zarówno składki na ubezpieczenia społeczne, jak i zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od tych pracowników odprowadzane są za granicą.
Działalność w Polsce a oddział za granicą
W komunikacie Rzecznika MŚP podano, że z odpowiedzi Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wynika, iż przedsiębiorca, który prowadzi działalność w Polsce i posiada oddział firmy za granicą oraz deleguje pracowników może skorzystać z dofinansowania do części wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne dla oddelegowanych pracowników.
Zobacz również:
Maksymalnie 3 miesiące
Wyjaśniono, że z dofinansowania można skorzystać przez maksymalnie 3 miesiące pod warunkiem, że pomimo oddelegowania pracownicy nie zmieniają swojego pracodawcy i nadal przedsiębiorca ubiegający się o dofinansowanie pokrywa koszt wynagrodzeń tych pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne i odprowadza zaliczki na podatek dochodowy od tych pracowników.
Zobacz również:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS