A A+ A++

Osoby, których działalność gospodarcza nie przetrwała pandemii, będą mogły starać się o środki na założenie innej. Resort rozwoju, pracy i technologii przekazał PAP, że rozporządzenie łagodzące warunki uzyskania pomocy powinno wejść w życie w I połowie stycznia 2021 r.

Dofinansowanie rozpoczęcia działalności gospodarczej – będzie łatwiej dostać pieniądze

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad nowelizacją rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 14 lipca 2017 r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej. Obecnie dofinansowanie na podjęcie działalności gospodarczej można otrzymać pod warunkiem, że przez ostatnie 12 miesięcy nie prowadziło się działalności. Do wniosku o dofinansowanie trzeba też dołączyć oświadczenie, że przez najbliższe 12 miesięcy nie zawiesi się działalności i nie podejmie zatrudnienia.

Resort rozwoju poinformował, że w projekcie nowelizacji rozporządzenia proponuje złagodzenie tych warunków – m.in. zniesienie kryterium nieprowadzenia działalności gospodarczej przez ostatnie 12 miesięcy, jeżeli zakończenie dotychczas wykonywanej działalności nastąpiło w czasie epidemii. Jak podkreśla MRPiT, “umożliwi to uzyskanie środków na podjęcie działalności gospodarczej i przebranżowienie się osobom prowadzącym wcześniej działalność gospodarczą, która nie przetrwała na rynku w związku z trudnościami gospodarczymi wynikającymi z COVID-19, a które mają pomysł na inną działalność, niezagrożoną skutkami pandemii”.

Projekt zakłada też możliwość zawieszenia działalności gospodarczej lub podjęcia zatrudnienia w okresie pierwszych 12 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej założonej dzięki jednorazowym środkom przyznawanym przez powiatowe urzędy pracy. “Ułatwi to prowadzenie działalności gospodarczej w trudnych warunkach wywołanych pandemią COVID-19 osobom, które założyły działalność dzięki środkom z Funduszu Pracy, co zwiększa szanse na ich przetrwanie na rynku i utrzymanie aktywności zawodowej” – podał resort.

Zgodnie z projektem będzie można też kontynuować umowy o dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej w przypadku śmierci osoby, która otrzymała środki na podjęcie działalności gospodarczej. Obecnie obowiązujące przepisy taką możliwość wykluczają, co wiąże się z obowiązkiem zwrotu dofinansowania proporcjonalnie do okresu nieutrzymania działalności gospodarczej.

“Projekt rozporządzenia przewiduje, że do okresu prowadzenia działalności gospodarczej będzie wliczał się okres prowadzenia przedsiębiorstwa przez zarządcę sukcesyjnego lub następcę prawnego zmarłego przedsiębiorcy, o którym mowa w art. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw” – poinformował resort.

Jak przekazało ministerstwo, prace nad zmianą rozporządzenia są zaawansowane, a nowelizacja powinna wejść w życie w I połowie stycznia 2021 r.(PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ mk/ pad/

Zobacz również:

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł30 mln dla przedsiębiorców na rozwój technologii
Następny artykułZmarł porucznik Jan Wrona “Gałązka”, ostatni z uczestników akcji “Burza” I-go zgrupowania Obwodu AK Dębica