A A+ A++

DOE przedstawia strategię rozwoju amerykańskiej nauki i techniki jądrowej

14.01.2021r. 13:46


Biuro ds. Energii Jądrowej (Office of Nuclear Energy, NE), część Departamentu Energii USA, przedstawiło swój plan wspierania istniejącej floty reaktorów jądrowych USA, demonstracji najnowszych innowacji w technice jądrowej i badania nowych możliwości rynkowych.


Energetyka jądrowa stanowi około 20 proc. amerykańskiej produkcji energii elektrycznej i jest zdecydowanie największym źródłem energii bezemisyjnej w kraju. Działając ze współczynnikiem wykorzystania mocy przekraczającym 93% jest także źródłem najbardziej niezawodnym, zauważono w opublikowanej strategii.

Rita Baranwal, asystent sekretarza ds. energii jądrowej w swojej przedmowie do strategii napisała: “Jako że stale obserwujemy rozwój energetyki jądrowej na arenie międzynarodowej, niezwykle istotnym jest, aby Stany Zjednoczone potwierdziły rolę lidera tej niesamowitej technologii. Nadszedł czas, aby opracować, zademonstrować i wdrożyć nowe technologie jądrowe”.

Biuro zidentyfikowało w swojej strategii pięć celów:

  • umożliwienie dalszego funkcjonowania istniejących amerykańskich reaktorów jądrowych;
  • umożliwienie wdrożenia zaawansowanych reaktorów jądrowych;
  • rozwój zaawansowanych jądrowych cykli paliwowych;
  • utrzymanie przywództwa USA w dziedzinie technologii jądrowych i
  • umożliwienie uzyskiwania wysokiej wydajności działania.

Wskaźniki realizacji celu: umożliwienie dalszego funkcjonowania istniejących amerykańskich reaktorów jądrowych obejmują demonstrację “skalowalnej instalacji pilotażowej do wytwarzania wodoru” do 2022 r. i rozpoczęcie wymiany obecnego paliwa stosowanego w reaktorach komercyjnych na paliwo odporne na wypadki (ATF) do 2025 r., z powszechnym wdrożeniem takiego paliwa do 2030 r.

W przypadku wdrażania zaawansowanych reaktorów wskaźniki realizacji celu obejmują: demonstrację i testowanie rdzenia mikroreaktora załadowanego paliwem, wytworzonego za pomocą zaawansowanych technik produkcyjnych do 2024 r.; demonstrację komercyjnego mikroreaktora do 2025 r.; demonstrację funkcjonowania hybrydowego systemu energetycznego opartego o energię jądrową i źródła odnawialne do 2027 r.; demonstrację dwóch projektów zaawansowanych reaktorów poprzez partnerstwo finansowe z przemysłem do 2028 r.; i umożliwienie uruchomienia pierwszego komercyjnego małego reaktora modułowego do 2029 roku.

Wskaźniki realizacji celu dla rozwoju łańcucha dostaw obejmują: do 2021 r. rozpoczęcie procesu udzielania zamówień na ustanowienie rezerwy uranu; do 2022 r. demonstrację krajowych możliwości wzbogacania uranu do produkcji paliwa o wysokiej zawartości wzbogaconego uranu (HALEU); do 2023 r. udostępnienie do pięciu ton HALEU z zapasów DOE zbędnych dla celów obronnych; do 2030 r. dokonanie oceny cykli paliwowych dla zaawansowanych reaktorów.

Dyrektor Baranwal, która ogłosiła swoją rezygnację z funkcji asystenta sekretarza w tym samym dniu, w którym strategia została zaprezentowana, wyraziła swoje zadowolenie, że została ona opublikowana podczas jej kadencji. “Ten dokument pozwoli pokierować pracą biura, aby pomóc uczynić energetykę jądrową bardziej konkurencyjną, innowacyjną i dostępną niż kiedykolwiek wcześniej!” – napisała na Twitterze.

NE jako organ rządowy inwestuje w takie badania i rozwój, których sektor prywatny lub inne podmioty pozarządowe nie są w stanie prowadzić ze względu na wymagane koszty, skalę lub ramy czasowe. Finansuje i stwarza możliwości współpracy między naukowcami z przemysłu, środowiska akademickiego i laboratoriów krajowych, a także wykorzystuje partnerstwa publiczno-prywatne i system laboratoriów krajowych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Biecz informuje o priorytetach w zakresie odśnieżania
Następny artykułXXXIV zwyczajna sesja Rady Miejskiej w Brzozowie [TRANSMISJA NA ŻYWO]