Dodatkowy zasiłek opiekuńczy a osoba bezrobotna
Czy zasiłek opiekuńczy pobierany ze względu na zamknięcie żłobków i przedszkoli przysługuje również osobom bezrobotnym?
Niestety nie.
Przepisy ustawy covidowej, tj. ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U.2020.1842 ze zm.), umożliwiają wypłatę rodzicom dzieci do lat 8 dodatkowego zasiłku opiekuńczego, gdy nastąpiła konieczność sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki do której uczęszcza dziecko albo w okresie niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19 (art. 4 ust. 1).
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – zwolnienie z pracy
Szczegółowe kryteria wymagane do uzyskania zasiłku opiekuńczego określa art. 32 ustawy zasiłkowej tj. ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U.2020.870 ze zm.).
Zgodnie z jego treścią zasiłek opiekuńczy przysługuje w sytuacjach wymienionych w cytowanym przepisie np. w przypadku zamknięcia żłobka lub przedszkola ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy. Tak więc osoba bezrobotna nie spełnia tego warunku.
Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń – prenumerata.
Stan prawny na dzień 26 kwietnia 2021 r.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS