A A+ A++

Tzw. tarcza antykryzysowa wprowadziła również zmiany dotyczące dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, które mają więcej niż siedem lat i rodziców dorosłych niepełnosprawnych. W kwietniu, do ZUS w woj. lubelskim wpłynęło już ponad 3,5 tys. wniosków w tej sprawie.

W specustawie, która weszła w życie na początku marca, pojawił się 14-dniowy, dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Skorzystają z niego rodzice, którzy muszą zaopiekować się dzieckiem młodszym niż 8 lat, bo jego żłobek, przedszkole, szkoła lub klub dziecięcy są zamknięte z powodu koronawirusa.

– Tzw. tarcza antykryzysowa wydłużyła zasiłek o kolejne 14 dni, z mocą wsteczną od 26 marca. Od tej daty mogą z niego korzystać również rodzice, których dzieckiem opiekowała się niania (z umową uaktywniającą) lub tzw. dzienny opiekun, jeśli w związku z Covid-19 nie mogą już tego robić – wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Również na starsze dzieci z niepełno sprawnościami

Kolejna zmiana dotyczy dodatkowego zasiłku opiekuńczego w wymiarze 14 dni. Przeznaczony jest dla rodziców niepełnosprawnych dzieci powyżej 8. roku życia. Przysługuje, gdy została zamknięta placówka oświatowa, do której uczęszcza dziecko. Świadczenie jest dla ubezpieczonych rodziców dzieci:

– do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,

– do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,

– które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Nowe przepisy przyznają prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego także ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom pełnoletnich osób niepełnosprawnych. Przysługuje im, gdy są zwolnieni z wykonywania pracy, bo muszą zaopiekować się dorosłym niepełnosprawnym z powodu zamknięcia placówki, do której uczęszcza.

Jak wystąpić o zasiłek?

– Wnioskiem w sprawie zasiłku jest proste oświadczenie, które można pobrać ze strony www.zus.pl – informuje M. Korba. – Przekazuje się je do pracodawcy lub zleceniodawcy. Osoby prowadzące firmy wysyłają dokument bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Mogą to zrobić przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Szczegółowe zasady korzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego znajdziemy na stronie internetowej ZUS.

ow

Głos Świdnika niepelnosprawnośc Świdnik zasiłek ZUS

Artykuł przeczytano 58 razy

Last modified: 9 kwietnia, 2020

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKORONAWIRUS RAPORT: wirus w powiecie ropczycko-sędziszowskim
Następny artykuł450 lat Zgody Sandomierskiej