Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła, układowa choroba tkanki łącznej. Jest najczęstszą zapalną chorobą reumatyczną (w Polsce około 400 tys. chorych). W Łodzi od 1 września będą 2 dodatkowe poradnie z kontraktem z NFZ.
Umowy podpisano do 31 grudnia 2024 roku. W leczeniu reumatyzmu kluczowy jest czas – od objawu zapalenia stawów do wdrożenia leczenia. NFZ nie limituje finansowo leczenia w poradniach specjalistycznych – płaci poradniom za wszystkie wizyty.
Od 1 września pacjenci w Łódzkiem będą leczeni w 2 nowych poradniach reumatologicznych w Łodzi:
- Centrum Medyczne Szpital Świętej Rodziny przy ul. Wigury 19, tel. 42 254 96 00
- Medical Magnus przy ul. Kopernika 38, tel. 42 253 19 00
Do tej pory w Łódzkiem było 14 poradni reumatologicznych, w tym 7 w Łodzi. W 2022 roku w tych poradniach przyjętych zostało ponad 21.300 pacjentów i zrealizowano blisko 47 tys. wizyt. Nowe poradnie powinny polepszyć dostęp do szybkiego wdrażania leczenia chorób reumatycznych kluczowego dla jakości życia chorych.
Do poradni reumatologicznej pacjent musi mieć skierowanie od lekarza POZ. W poradni podstawowej opieki zdrowotnej lekarz może wstępnie ocenić, czy nasz problem jest związany z RZS (reumatoidalnym zapaleniem stawów). Lekarz rodzinny może wystawić zlecenie na badania krwi:
- morfologię,
- OB – przy RZS najczęściej stwierdza się najczęściej przyspieszone opadanie krwinek czerwonych,
- wskaźnik CRP – zwiększony oznacza, że w organizmie jest stan zapalny (CRP to poziom stężenia białka C-reaktywnego, to objaw reakcji obronnej organizmu)
oraz inne badania w celu potwierdzenia bądź wykluczenia RZS:
- czynnik reumatoidalnego (RF),
- ACPA (badanie na przeciwciała, które pojawiają się w tkankach, w których toczy się stan zapalny).
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS