A A+ A++

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej radni zdecydowali o dopłaceniu policji za dodatkowe patrole funkcjonariuszy w sezonie letnim. Będzie to kosztowało starachowiczan 16 tysięcy złotych.

Radny Dariusz Grunt chciał poznać statystyki za rok 2023, w którym miasto zapłaciło za dodatkowe patrole policji 28 tysięcy złotych. – Ile takich służb policja wystawiła? Ile podejmowano interwencji? Ile nałożono mandatów karnych? Ile skierowano wniosków do sądu grodzkiego? Ile ujawniono przestępstw? – Pytał radny Grunt prezydencką administrację.

– W zeszłym roku była wydatkowana kwota 28 tysięcy złotych. W tym roku 16 tysięcy złotych. Zgodnie z informacją, która została przekazana przez zastępcę Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach liczba służb, która została zrealizowana w ramach tej służby ponadnormatywnej, to 40 dodatkowych patroli dwuosobowych w okresie letnim plus początek jesieni. W tym roku chcemy się skupić wyłącznie na miesiącach wakacyjnych. Ustaliliśmy, że tego typu patrole będą realizowane w piątki i soboty w drugiej połowie dnia. Dodatkowo wydłużamy okres pracy Straży Miejskiej z piątku na sobotę oraz z soboty na niedzielę o 4 godziny, czyli do godziny 2 w nocy. Dodatkowo będziemy jeszcze w miarę potrzeby korzystać z dodatkowych służb i ochrony, tak żeby maksymalnie zabezpieczyć i dbać o bezpieczeństwo m.in. nad Lubianką. Co do szczegółowych danych wystąpimy do policji o ich udostępnienie – odpowiedział wiceprezydent Marcin Gołębiowski.

Radny Dariusz Grunt był przeciwny przekazywaniu dodatkowych pieniędzy dla policji. Jego zdaniem policja ma wpisane w zadania ustawowe dbanie o bezpieczeństwo, porządek publiczny. 

– W stosunku do dwóch dekad wstecz nie ma takiego zagrożenia przestępczością, jak było kiedyś, gdzie w nocy było po kilkanaście włamań, rozbojów, napadów. Dzisiaj policja zajmuje się przeważnie alimentami, przemocą w rodzinie. Myślę, że nasza policja ma takie rezerwy w innych służbach, gdzie prowadzą po kilka dochodzeń, że pan komendant może wygospodarować dodatkowe służby w ramach swoich czynności służbowych wynikających z ustawy. Może także występować z wnioskiem do komendy wojewódzkiej o wsparcie w weekendy, bo tak kiedyś bywało. Uważam, że te 16 tysięcy złotych można przeznaczyć na inne cele – powiedział Dariusz Grunt. 

– Wiem, że pan komendant wystąpił do komendanta wojewódzkiego z takim pismem – dodał zastępca prezydenta miasta ds. społecznych Marcin Gołębiowski. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicjanci dbają o bezpieczeństwo rowerzystów i motocyklistów w Suwałkach
Następny artykułSP 2 w Pile laureatem ogólnopolskiego programu “Być jak Ignacy”