A A+ A++

karta kierowcy kontrola 001
Kierowca może posiadać wyłącznie jedną kartę i nie może jej pożyczać ani pozostawiać innemu kierowcy …

Kierowca polskiej ciężarówki podczas rzekomego odpoczynku wkładał do tachografu kartę swojego ojca i jeździł dalej. W skrajnym przypadku czas jazdy dziennej wyniósł 15 godz. i 28 min. Inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego ukarali nieuczciwego kierowcę mandatem oraz zatrzymali drugą kartę, którą się posługiwał. Odpowiedzialność grozi również jego pracodawcy.

W czwartek (9 września), na krajowej 24-ce koło Wierzbna, patrol ITD z Gorzowa Wielkopolskiego zatrzymał do rutynowej kontroli ciężarówkę, którą wykonywano krajowy transport drogowy. Inspektorzy stwierdzili, że kierowca posługiwał się dwoma kartami kierowcy. Ich uwagę zwrócił także fakt, że obie karty wydano na to samo nazwisko.

Ustalono, że jedna z kart należy do jego ojca, który z niej nie korzysta. Stwierdzono kilka przypadków używania przez kierowcę karty swojego ojca. Gdy kończył się jego dozwolony czas pracy, wyjmował swoją kartę z tachografu i wkładał do niego drugą kartę, na której dalej prowadził pojazd. W skrajnym przypadku czas jazdy dziennej kontrolowanego szofera wyniósł 15 godz. i 28 min.

Za stwierdzone naruszenie inspektorzy ukarali kierowcę mandatem. Oprócz tego zatrzymali kartę kierowcy, którą nielegalnie posługiwał się kontrolowany szofer. Zostanie przesłana do Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. Odpowiedzialność finansowa grozi również pracodawcy. Wobec przewoźnika zostało wszczęte postępowanie administracyjne.

Czym jest karta kierowcy?

Karta kierowcy wydawana jest imiennie na danego kierowcę. Może on posiadać wyłącznie jedną kartę. Nie może jej pożyczać ani pozostawiać innemu kierowcy. Na karcie chipowej zapisane są dane o dacie wydania i wygaśnięcia karty, dane kierowcy, dane o jego pracy, zmianach aktywności, przejechanym całkowitym dystansie i czasie. Wszystkie te informacje kierowca może wyświetlić oraz wydrukować na drukarce w tachografie. Karta kierowcy mieści dane z 28 dni pracy. Po tym czasie informacje należy pobrać i przechowywać przez rok.
Zgodnie z przepisami karta kierowcy wydawana jest każdej osobie wykonującej przejazdy samochodem wyposażonym w tachograf cyfrowy, którego masa całkowita przekracza 3,5 tony. Obowiązuje ona także w przypadku samochodu zarejestrowanego do przewozu powyżej 9 osób wraz z kierowcą.

Karta kierowcy służy do zapisu aktywności tachografów. Tachograf jest urządzeniem rejestrującym wszystkie czynności wykonywane podczas jazdy samochodem. Te informacje potrzebne są przede wszystkim właścicielom firm transportowych. Do celów kontroli służy czytnik pobierający wszystkie informacje z tachografu. Dane te są podstawą rozliczenia czasu pracy kierowcy i umożliwiają kontrolę przestrzegania przepisów o czasie jazdy i odpoczynku.


Na podstawie informacji prasowej Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGran Turismo 7 będzie wymagał stałego połączenia z internetem nawet w trybie offline
Następny artykułPoważny wypadek pod Zieloną Górą. Jedna ofiara i 50 rannych