O 24 miliony dofinansowania więcej dostaną Tychy na realizację projektu Inteligentnego Systemu Zarządzania Ruchem w mieście (ITS). Dzisiaj (17 grudnia) marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski z prezydentem Tychów Andrzejem Dziubą podpisali aneks do umowy o dofinansowanie tego wartego 118 milionów projektu.
– To niezwykle ważna inwestycja dla miasta i regionu, która usprawni komunikację w Tychach. Cieszę się, że te pieniądze znalazły się w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Śląskiego, bo dzięki temu uda się poprawić komunikację i ruch w mieście, a przede wszystkim jakość życia mieszkańców – mówił marszałek Jakub Chełstowski.
Inwestycja ma usprawnić komunikację w mieście i poprawić bezpieczeństwo przez stworzenie bezpośredniej możliwości sterowania ruchem. W efekcie komunikacja miejska ma działać płynniej.
– Ruch autobusów i trolejbusów będzie na bieżąco śledzony na e-mapach, tak by w razie opóźnienia system mógł zareagować bardzo szybko i wprowadzić priorytet przejazdu dla tych pojazdów na wybranych skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną – mówił Wojciech Łyko, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.
Inteligentne sterowanie zapobiega także sytuacjom, kiedy kierowcy denerwują się stojąc na czerwonym świetle przy zerowym ruchu wokoło, tracąc czas i paliwo. System przeanalizuje dane i zapali zielone światło.
– Tyski ITS jest jednym z najważniejszych projektów realizowanych w najbliższych latach w naszym mieście i jeden z największych tego typu systemów w kraju. Prace nad nim rozpoczęliśmy wiele miesięcy temu, angażując w to nie tylko inżynierów ruchu czy drogowców, ale także mieszkańców, którzy na co dzień będą korzystali z efektów tego przedsięwzięcia – dodaje prezydent Tychów.
Na ulicach pojawią się m.in. stacje monitorujące pogodę, stacje pomiaru zanieczyszczeń i poziomu hałasu, a także tablice informujące o dostępności miejsc parkingowych. Będą też specjalne znaki o zmiennej treści informujące uczestników ruchu o niebezpieczeństwach i utrudnieniach. Kierowcy dowiedzą się z nich między innymi jak omijać powstałe zatory drogowe. Całość uzupełnią tablice informacyjne na przystankach czy urządzenia umożliwiające automatyczne liczenie pasażerów w autobusach.
Możliwe będzie również ważenie ciężarówek w ruchu i monitorowanie łamania przepisów drogowych – jazdy na czerwonym świetle czy przekroczenia prędkości. Jednym z rozwiązań uspokojenia ruchu będzie tzw. odcinkowy pomiar prędkości. W projekcie wytypowano już miejsca, gdzie uzasadnione jest wprowadzenie takiego rozwiązania, by zmusić kierowców do jazdy zgodnej z przepisami.
Serce ITS znajdzie się w pomieszczeniach Stadionu Miejskiego. Prace nad wdrożeniem mają potrwać dwa lata, za realizację projektu odpowiedzialna będzie firma Siemens Mobility. Poza samą budową systemu projekt przewiduje remont 40 skrzyżowań.
Całkowity koszt wraz z przebudową skrzyżowań to około 118 mln zł, z czego blisko 85 procent stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, z puli na tzw. niskoemisyjny transport miejski. Środki te zostały ujęte w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Śląskiego.
– ITS to istotny element nie tylko w kontekście transportu, ale także efektywne narzędzie do zarządzania miastem. Dzisiaj systemy sterowania nie ograniczają się do kierowania sygnalizacją świetlną, ale skupiają wiele podsystemów, które pozwalają optymalnie wykorzystywać przepustowość, jaką oferuje droga. System ITS w Tychach zostanie stworzony w oparciu o najnowocześniejsze obecnie rozwiązania w tym obszarze –mówi Dariusz Obcowski, dyrektor pionu ITS, Siemens Mobility Sp. z o.o.
W województwie śląskim Inteligentny System Zarządzania Ruchem działa jeszcze ( choć nie w tak szerokim zakresie) Bielsku-Białej i w Gliwicach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS