Po naszej interwencji, OPS opublikował komunikat
Synonimem zamieszania w tym roku zapewne zostanie „dodatek węglowy”. Ustawa przyjęta pośpiesznie przez rząd przysporzyła kłopotów samorządom. Zgodnie z pierwszymi zapisami ustawy, świadczenie mogło być przyznawane gospodarstwom domowym, niezależnie od liczby pieców węglowych w budynku. Dochodziło więc do sytuacji, że domownicy korzystający z jednego kotła mogli dostawać kilka dodatków węglowych. Opisaliśmy też hit z Rybnika – miejscowy OPS otrzymał 4 wnioski od gospodarstw, które zajmują pomieszczenie o powierzchni nieprzekraczającej… 40 metrów kwadratowych!
Rządzący zorientowali się po czasie, jaki błąd popełnili i poprawili ustawę likwidującą nadużycia.
Zobacz także
Na początku listopada weszła jednak kolejna „reforma” przyznawania tych świadczeń. Przypomnijmy, w przypadku, gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe i w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem w odrębnych lokalach – nie ma zastosowania reguła jeden dodatek węglowy na jeden adres do gospodarstwa domowego, którego źródłem ogrzewania jest oddzielne lub współdzielone źródło ciepła.
O tym jednak Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku nie informował, co wskazał jeden z naszych Czytelników.
Anna Sowik-Złotoś, dyrektor rybnickiego OPS przyznaje, że doszło w tym przypadku do zaniedbania.
Wszyscy są w ferworze pracy, biorą nadgodziny. Nie zauważyliśmy, że zabrakło tej informacji. Ma pan jednak rację, opublikujemy osobny komunikat w tej sprawie – mówi.
Tak też się stało. Na stronie internetowej OPS w Rybniku pojawiła się taka oto informacja:
Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku informuje, że nowe przepisy pozwalają na przyznanie dodatków węglowych dla kilku gospodarstw domowych, jeżeli do dnia 30 listopada 2022 r. nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania. Brak możliwości ustalenia odrębnego adresu wynikać może z obiektywnych przyczyn jak np. ograniczone możliwości organów gminy w nadaniu odrębnego adresu w ww. terminie. Należy mieć jednak na uwadze, że w tym przypadku możliwość przyznania dodatku węglowego należy rozpatrywać w sytuacji, jeżeli podjęte zostały kroki formalne, prowadzące do nadania odrębnego adresu miejsca zamieszkania.
Trzeba mieć również na uwadze, że w takiej sytuacji dodatek może zostać przyznany w drodze decyzji administracyjnej, po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego (z którego sporządzana jest notatka służbowa). Wywiad środowiskowy przeprowadza się w celu potwierdzenia, że pod jednym adresem zamieszkania znajduje się więcej niż jeden lokal mieszkalny i w lokalach tych prowadzone są oddzielne gospodarstwa domowe, których główne źródło ogrzewania uprawnia do przyznania dodatku węglowego. Tu należy wskazać, że jeżeli wykorzystywane źródło ogrzewania nie było wcześniej zgłoszone do CEEB, to gmina dokonuje jego wpisania do tej bazy z urzędu – bez konieczności składania odpowiedniej deklaracji przez zarządcę/właściciela budynku.
Należy jednocześnie pamiętać, że nie można przyznać kilku dodatków węglowych dla wielu gospodarstw domowych mieszkających w jednym lokalu mieszkalnym. Tu warto wskazać, że dodatek ma służyć wsparciu rodzin – oddzielnych gospodarstw, które samodzielnie zaspokajają swoje potrzeby. O takiej samodzielności nie może być mowy w przypadku współistnienia w jednym lokalu wielu (czasami sztucznie podzielonych) gospodarstw domowych.
Podsumowując, istnieje możliwość otrzymania dodatków węglowych dla kilku gospodarstw domowych w jednym budynku. Warunek jest taki – wykażemy, że działają pod osobnymi adresami. Jeżeli nie, to musimy chociaż fakt, że formalnie rozpoczęli wydzielenie adresu. W tym celu trzeba się jednak przejść do rybnickiego magistratu.
Dostaliśmy wytyczne, musimy się ich trzymać. Jeżeli przyznamy dwa dodatki, a ktoś nie podjął formalnych wniosków i przyjdzie kontrola to pojawi się zarzut, że wydaliśmy bezpodstawnie państwowe pieniądze – wyjaśnia Anna Sowik-Złotoś.
Czas się kończy
Tymczasem wnioski o dodatek węglowy można składać już tylko do 30 listopada. Zrobimy to:
– elektronicznie – przez ePUAP (z kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelniony przez profil zaufany)
– papierowo w Dziale Świadczeń Rodzinnych Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku, przy ulicy Raciborskiej 20, w następujących godzinach:
• poniedziałek 7:30 – 14:30
• wtorek 11:00 – 16:00
• środa 7.30 – 14:30
• czwartek 7:30 – 14:30
• piątek 7:30 – 13:30
za pośrednictwem poczty (liczy się data stempla pocztowego), na adres:
• Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku
ul. Żużlowa 25, 44-200 Rybnik
Dla kogo dodatek węglowy?
Dodatek przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.
Nie ma kryteriów dochodowych, a dodatek przysługuje również gospodarstwom, które już zakupiły węgiel.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS