Dodatek aktywizacyjny jest świadczeniem przyznawanym osobom bezrobotnym, które są zarejestrowane w lokalnym urzędzie pracy i mają prawo do otrzymywania zasiłku. Osoba może otrzymać ten dodatek, jeśli dobrowolnie podejmie zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, samodzielnie lub na skierowanie urzędu pracy.
Dodatek aktywizacyjny będzie przysługiwał w następujących przypadkach:
- Osoba jest bezrobotna, ma prawo do zasiłku i dobrowolnie podjęła zatrudnienie lub inną pracę zarobkową: wówczas dodatek będzie wypłacany przez połowę okresu, w którym nadal przysługiwałby zasiłek, do 50% jego wartości.
- Osoba została skierowana przez urząd pracy do pracy na niepełny etat i otrzymuje wynagrodzenie niższe od minimalnego: wówczas dodatek będzie wypłacany przez cały okres, w którym nadal przysługiwałby zasiłek, stanowiąc różnicę pomiędzy minimalnym wynagrodzeniem a otrzymywanym wynagrodzeniem, ale nie więcej niż 50% zasiłku dla bezrobotnych.
Aby otrzymać dodatek aktywizacyjny, należy złożyć wniosek w urzędzie pracy, w którym osoba jest zarejestrowana jako bezrobotna, i dołączyć dokument potwierdzający podjęcie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.
Przysługujący dodatek aktywizacyjny nie będzie wypłacany w następujących przypadkach:
- Osoba podjęła zatrudnienie w wyniku skierowania przez urząd pracy do prac publicznych, interwencyjnych lub na stanowisko pracy, które zostało sfinansowane ze środków Funduszu Pracy.
- Osoba podjęła zatrudnienie lub inną pracę zarobkową u pracodawcy, u którego była wcześniej zatrudniona lub wykonywała inną pracę zarobkową przed rejestracją jako bezrobotna.
- Osoba podjęła zatrudnienie lub inną pracę zarobkową za granicą poza Polską u pracodawcy zagranicznego.
- Osoba przebywa na urlopie bezpłatnym.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS