A A+ A++

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe – jaka zmiana weszła w życie 18 września 2021 r.? Kto podlega pod dobrowolne ubezpieczenie chorobowe?

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe – szerszy katalog

Dnia 3 września 2021 r. w Dzienniku Ustaw została opublikowana Ustawa z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta w swoim art. 1 dokonuje zmiany brzmienia art. 11 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Przepis ten wylicza, kto jest objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Zgodnie z nowym brzmieniem przepisy, katalog tych osób zostaje poszerzony.

Od 18 września 2021 r. art. 11 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych brzmi:

“Dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu podlegają na swój wniosek osoby objęte obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, wymienione w art. 6 ust. 1 pkt 2, 4–5a, 7b, 8 i 10.”

Dodano więc w tym wyliczeniu pkt 5a. 

Pełny katalog osób podlegających dobrowolnym ubezpieczeniom chorobowym zawiera aktualnie 7 kategorii. Zgodnie z art. 6 ust. 1 są to osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są:

  1. osobami wykonującymi pracę nakładczą (pkt 2),
  2. osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, zwanymi dalej „zleceniobiorcami”, oraz osobami z nimi współpracującymi, z zastrzeżeniem ust. 4 (pkt 4), 
  3. osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami z nimi współpracującymi (pkt 5),
  4. osobami współpracującymi z osobami fizycznymi, o których mowa w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (pkt 5a),
  5. otrzymującymi stypendium doktoranckie doktorantami (pkt 7b), 
  6. osobami wykonującymi odpłatnie pracę, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania (pkt 8), 
  7. duchownymi (pkt 10).

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe dla współpracujących z przedsiębiorcą korzystającym z ulgi na start lub podejmującym działalność po zawieszeniu lub zakończeniu

Dokładniej rzecz ujmując, pod dobrowolne ubezpieczenie chorobowe podlegają osoby współpracujące z przedsiębiorcą będącym osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy (korzystający z ulgi na start) albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, i który nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej (art. 18 ust. 1 Prawa przedsiębiorców).

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe – od kiedy zmiana?

Zmiana weszła w życie z dniem 18 września 2021 r., ponieważ opublikowano ją w Dzienniku Ustaw 3 września, a miała zacząć obowiązywać 14 dni od publikacji.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację

Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie

Tylko teraz

Przejdź do sklepu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZapadł wyrok w sprawie katastrofy samochodowej w Bogusławicach pod Częstochową
Następny artykułZderzenie motocyklisty z audi na ul. Płk. Dąbka [ Wiadomości ]