A A+ A++

Każdy z nas chce robić piękne zdjęcia. Nie każdy jednak rzeczywiście to potrafi. Oczywiście można sobie powiedzieć, że jest to kwestia pewnych predyspozycji, ale liczne szkolenia fotograficzne udowadniają, że nawet kompletny laik jest w stanie w ciągu krótkiego okresu czasu nauczyć się, jak zrobić naprawdę dobre zdjęcie. Podstawy fotografii to bowiem elementarna wiedza z zakresu ustawienia obiektywu, ustalenia tego, jak pada światło i jak wobec tego oświetlenia się obrócić. Dopiero później zaczyna się zabawa z perspektywą oraz uzyskiwaniem bardziej zwracających uwagę efektów.

Jak robić dobre zdjęcia? Jeśli wychodzą ci kiepskie zdjęcia, nie musisz od razu patrzeć na nowe aparaty bezlusterkowe. Czasami warto zacząć jednak od zwrócenia uwagi na własne ustawienie, sposób pracy z ostrością aparatu, pracę przysłoną. Może się okazać bowiem, że wystarczy wprowadzić kilka korekt w pracy, a zdjęcia staną się zupełnie inne i nabiorą wyjątkowej jakości. Zdarza się, że ładne zdjęcie dalej jesteś w stanie wykonać tym samym aparatem fotograficznym, który masz od dawna, tyle tylko że inaczej z nim teraz pracujesz. Oczywiście, każdy aparat fotograficzny ma swoje możliwości, ale dobre zdjęcie w ogromnym stopniu zależy od tego, czy wiesz, jak właściwie pracować z aparatem.

Chcesz uzyskiwać efekty, po prostu rób zdjęcia! Nie ma może jednego przepisu na to, jak zrobić dobre zdjęcie, natomiast z pewnością jednym z kluczowych elementów sukcesu jest praktyka. Aparaty natychmiastowe to może niekoniecznie najlepszy sprzęt do ćwiczeń, ale od czasu do czasu możesz sobie zrobić challenge w postaci wyzwania na jedno ujęcie takim aparatem, które po prostu musi być perfekcyjne. Zrobić dobre zdjęcie telefonem jest łatwiej, bo możesz takich ujęć zrobić setki, aparat natychmiastowy cię natomiast tutaj poważnie ogranicza.

Walkę o lepsze zdjęcia warto z pewnością rozpocząć od aktualizacji oprogramowania aparatu. Aparaty cyfrowe podobnie jak inne urządzenia, z których korzystamy, potrzebują regularnej aktualizacji. Zdjęcia robione z wykorzystanie aparatu przed aktualizacją a po niej mogą mieć zupełnie inną jakość.

Robienie zdjęć to przede wszystkim umiejętna praca z ostrością. Niestety spora część dostępnych na naszym rynku obiektywów (tzw. KIT) nie daje ostrego obrazu przy maksymalnym otworze przysłony, dlatego też trzeba nauczyć się z nią pracować. Oczywiście pewnych korekt możesz dokonać na etapie obróbki zdjęć, ale im lepsza będzie wyjściowa wersja, tym oczywiście lepiej. Często zaleca się więc pracę z nieco domkniętą przysłoną (chodzi tutaj o przesunięcie parametrów o minimum 1 działkę przysłony w stosunku do pełnego otworu przesłony, czasami może to być więcej). Z tym zabiegiem trzeba jednak działać ostrożnie, ponieważ zbyt duże uchylenie przesłony także może skutkować utratą ostrości.

Na ostrość zdjęć wpływ ma także kalibracja obiektywu. Przyczyną braku ostrości może być także zbyt długi czas ekspozycji przy fotografowaniu z ręki. Można sobie pomóc w takiej stacji, zwiększając ISO lub stosując statyw. Warto jednak pamiętać, że przyczyną może być także wada tzw. back lub front focus i wtedy najlepiej udać się do serwisu. Możesz także sprawdzić, czy twój obiektyw ma możliwość kalibracji z poziomu korpusu. Jeśli tak – możesz samodzielnie dokonać kalibracji. Jeśli nie – potrzebna będzie pomoc serwisu. Na samym początku warto jednak skalibrować body. Źródłem problemów jest często wada pochodząca z korpusu tzw. BF lub FF.

W przypadku robienia zdjęć telefonem sytuacja jest teoretycznie prostsza, bo przesłona, obiektyw itd., całe oprzyrządowanie fotograficzne zamknięte jest wewnątrz smartfona. Większość parametrów ustawiasz, pracując na suwakach w ustawieniach telefonu, a najnowsze modele dają tutaj naprawdę sporo możliwości, z których warto skorzystać, aby uzyskać jak najlepsze zdjęcie. Nie ma to nic wspólnego z tzw. filtrami, które można nałożyć na zdjęcie już po jego wykonaniu. Minus jest taki, że każdy telefon ma swoje ustawienia, swój ekosystem, a co za tym idzie, w każdym modelu praca na tych ustawieniach aparatu wygląda zupełnie inaczej. Na szczęście w Internecie bez problemu znajdziesz wskazówki, czym się kierować w ustawieniach, jakie parametry są optymalne dla uzyskania określonego efektu. Pamiętaj, że to, co czytasz o Androidzie ma się nijak do iOS i na odwrót, poszczególne marki bardzo różnią się, jeśli chodzi o ustawienia aparatów. Często także jeden model swoimi rozwiązaniami znacząco odbiega od pozostałych. Dobrze jest o tym pamiętać. I najlepiej szukać tutoriali pod konkretny model telefonu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZ Olimpii do Tygrysa [ Sport ]
Następny artykułPrezydent Słowacji zapowiada wizytę w „czeskim” Kaliningradzie. Pogratulowała sąsiadom